Katolicki uniwersytet w Madabie

W Madabie w Jordanii odbyła się 30 maja uroczysta inauguracja uniwersytetu amerykańskiego. Ta katolicka uczelnia powstała z inicjatywy łacińskiego patriarchatu Jerozolimy. W ceremonii wzięło udział wielu dostojnych gości.

Byli wśród nich: król Jordanii Abdullah II, kard. Leonardo Sandri, prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich, łaciński patriarcha Jerozolimy Fouad Twal oraz dobroczyńcy, profesorowie i studenci.

„Młodzież jest przyszłością ludzkości i Kościoła” – podkreślił w swoim wystąpieniu kard. Sandri. W imieniu Papieża Franciszka życzył narodowi i wspólnocie chrześcijańskiej Jordanii „pomyślności, braterstwa i pokoju”. Prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich zachęcił profesorów, studentów oraz wszystkich wspierających uniwersytet, aby byli „odważnymi świadkami prawdy, która jednoczy, a nie dzieli”.

Patriarcha Fouad Twal podziękował królowi Jordanii za zaangażowanie w rozwój sektora edukacyjnego. „Wierzymy – dodał – że edukacja posiada realną siłę pozytywnej przemiany serc młodej generacji, pomagając w budowaniu prosperującej społeczności i silnego narodu”.

Celem tej katolickiej uczelni, wyjaśnił patriarcha, „jest promowanie poznania naukowego, mądrości etycznej, dialogu międzykulturowego, tolerancji, pokoju i rozwoju w regionie”.

Utworzenie amerykańskiego uniwersytetu w Madabie, mieście w północno-zachodniej Jordanii  jest kontynuacją zaangażowania Kościoła w edukację opartą na chrześcijańskich wartościach.

Kamień węgielny pod katolicki uniwersytet w Madabie poświęcił 9 maja 2009 r. Benedykt XVI podczas swojej wizyty apostolskiej w Jordanii. Od 2011 r. uczelnia prowadzi regularne zajęcia, na które uczęszcza aktualnie 800 studentów. Po zakończeniu rozbudowy struktura uniwersytecka będzie mogła przyjąć do 8000 studentów. Jest przewidzianych ok. 20 specjalizacji w dziedzinie technologii informatycznej, ekonomii oraz medycyny i służb sanitarnych.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  26°C Poniedziałek
  dzień
  27°C Poniedziałek
  wieczór
  23°C Wtorek
  noc
  19°C Wtorek
  rano
  wiecej »