Duchowy zwierzchnik anglikanów abp Canterbury Justin Welby zaapelował w Izbie Lordów o zachowanie tradycyjnego modelu małżeństwa heteroseksualnego, podkreślając, że jest ono filarem społeczeństwa. Izba Lordów debatuje nad ustawą o małżeństwach homoseksualnych.
"Tradycyjne pojęcie małżeństwa zostanie zniesione, przedefiniowane i stworzone na nowo. (...) Pojęcie małżeństwa jako normatywnego miejsca prokreacji przestaje mieć zastosowanie, a rozumianego jako przymierze - traci na znaczeniu. Rodzina - podstawa życia społecznego, starsza niż państwo - jest osłabiona" - powiedział arcybiskup w trakcie wtorkowej debaty.
Abp Welby zastrzegł, że jego obiekcje co do proponowanej ustawy wynikają nie tylko z przesłanek religijnych, ale także z oceny tego, co jest dobre z punktu widzenia interesu społecznego.
Były szef sztabu generalnego brytyjskiej armii (w latach 2006-09) lord Dannatt powiedział podczas debaty, że proponowana ustawa o małżeństwach homoseksualnych jest sprzeczna z tym, o co walczył jako żołnierz, i oskarżył rząd o złamanie demokratycznych zasad życia politycznego.
"Przez 38 lat walczyliśmy o to, by sprawy w Irlandii Płn. rozstrzygały się za pomocą kartki do głosowania. Przez 44 lata broniliśmy demokracji przed komunizmem. Domagaliśmy się poszanowania demokratycznego prawa do samostanowienia na Falklandach w 1982 roku i robimy to nadal. Obecnie oczekuje się ode mnie jako parlamentarzysty, że zaakceptuję nadużycie demokratycznego procesu" - oświadczył.
"Ustawa ma historyczne znaczenie i według mnie historia oceni nas źle, jeśli okaże się, że kwestie przez nią regulowane były forsowane w pośpiechu, tak, by zyskały moc obowiązującego prawa z pogwałceniem demokratycznego i parlamentarnego procesu podejmowania decyzji" - dodał lord Dannatt.
Z kolei były przewodniczący Partii Konserwatywnej lord Fowler wyraził opinię, że odrzucenie ustawy przyjętej przez Izbę Gmin byłoby dla Izby Lordów "aktem samobójczym". Lord Fowler uważa, że ustawa wzmacnia instytucję małżeństwa i że pary homoseksualne chcą czegoś więcej niż dostępnego dla nich cywilnego związku partnerskiego.
Głosowanie w Izbie Lordów nad ustawą zrównującą w prawach małżeństwa hetero- i homoseksualne zaplanowano na wtorek wieczorem. Najpierw odbędzie się głosowanie nad wnioskiem o niedopuszczenie do drugiego czytania, a w razie jego odrzucenia - nad przyjęciem ustawy w drugim czytaniu.
W maju mimo zastrzeżeń części posłów Partii Konserwatywnej premiera Davida Camerona ustawę przyjęła Izba Gmin. W uchwalenie tej ustawy osobiście zaangażował się Cameron, który chce, by weszła w życie jeszcze za kadencji obecnego parlamentu.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.