Kierowco! Tego radaru nie oszukasz

Laserowy prędkościomierz skonstruowany na Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie pozwoli policji precyzyjnie mierzyć prędkość pojedynczego pojazdu. W przeciwieństwie do innych urządzeń tego typu, nieuczciwi kierowcy nie będą mogli lasera oszukać.

Prędkościomierz skonstruowany na WAT - w odróżnieniu od często używanych przez policję prędkościomierzy radarowych - do pomiaru prędkości pojazdu używa światła laserowego, które precyzyjnie pozwala celować z dużą dokładnością w konkretny pojazd. Sygnały lasera wysyłane w kierunku pojazdu będą tworzyły kod, którego nie będą mogli podrobić piraci drogowi, którzy chcieliby zakłócić pomiar.

Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP Jacek Wojtanowski z Instytutu Optoelektroniki WAT, laserowy prędkościomierz wysyła w kierunku pojazdu błyski światła i na podstawie informacji o tym, kiedy światło zostanie odbite od danej powierzchni, oblicza odległość od obiektu. Odległość mierzona jest wiele razy na sekundę i na tej podstawie ustalana jest prędkość pojazdu.

Wojtanowski zapewnił, że nawet gdyby nieuczciwi kierowcy chcieli umieścić na pojazdach urządzenia wykrywające promieniowanie lasera i wysyłające zakłócające impulsy świetlne, to w przypadku wynalazku z WAT nie przyniosłoby to oczekiwanych rezultatów.

Prędkościomierz z WAT wysyła bowiem w kierunku samochodu zróżnicowane sygnały - impulsy są modulowane, wysyłane są w różnych odstępach czasu i tworzą unikalny kod. Urządzenie wyszukuje impulsy, które tworzą ten sam kod, więc nawet dodatkowe błyski nie są w stanie urządzenia zmylić.

Według Wojtanowskiego urządzenia laserowe zyskują coraz większą popularność i zaczynają wypierać prędkościomierze radarowe. Chociaż zasada ich działania jest podobna, to prędkościomierze radarowe są o wiele mniej precyzyjne niż laserowe.

Laser łatwej jest wycelować w konkretny obiekt - tzw. miecz świetlny wychodzący z urządzenia jest bardzo wąski, nawet na dużych dystansach, dlatego jest większa pewność, że mierzy prędkość jednego konkretnego pojazdu, a nie również pojazdów wokół.

Jak wyjaśnił ekspert z WAT, laserowy prędkościomierz nawet na odległości 1 km tworzy plamę nadal mieszczącą się w obszarze pojazdu o przeciętnych gabarytach. Oznacza to, że cały czas pomiar dotyczy pojedynczego samochodu. Tymczasem w pomiarze radarowym wiązka jest bardziej rozbieżna, więc na większych odległościach pomiar jest znacznie trudniejszy i wiąże się z nim ryzyko objęcia pomiarem kilku pojazdów.

Ręczny prędkościomierz laserowy jest już na rynku, jego produkcją zajęła się odrębna firma i sprzedano już pierwsze sztuki urządzenia. Teraz na WAT trwają pracę nad udoskonaleniem wynalazku i wyposażeniem go dodatkowo w kamerę, która da służbom możliwość udokumentowania pomiaru - a więc zrobienia zdjęć czy nakręcenia filmu podczas mierzenia prędkości pojazdu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Rafał Sudoł
  07.06.2013 08:15
  Z coraz większą troską i jednocześnie zdziwieniem obserwuję to, co dzieje się na naszych ulicach. Pędzący coraz szybciej kierowcy już zupełnie praktycznie nie przestrzegają przepisów, zwłaszcza dotyczących predkości. Jak wspomniałem, coraz większa ilość kierowców wychodzi z założenia, iż bardziej się opłaca złamać przepis, niż dostać mandat, bo ta druga okoliczność jest bardzo mało prawdopodobna. Piractwo drogowe rozprzestrzenia się coraz bardziej, wyprzedzania na podwójnej ciągłej, nie stosowanie się do stopu czy dziesiątki innych niebezpiecznych manewrów są codziennością naszej rzeczywistości. Mam 4-letnią córkę i z coraz większą obawą wyruszam na ulice, gdzie piractwo i cwaniactwo drogowe zagościły w wielu miejscach. Rozumiem ograniczone środki i kadry ale coraz powszechniejsze łamanie KRD jest sygnałem, że trzeba zdwoić wysiłki w celu poprawy bezpieczeństwa na naszych ulicach, czego nie da się osiągnąć bez SYSTEMATYCZNYCH kontroli drogowych i skutecznych sankcji. Jednoczesnie rozumiem rozgoryczenie wielu kierowców, którzy widzą, w jak wielu miejscach tak radary jak i ograniczenia prędkosci są postawione bez jakiegokolwiek logicznego uzasadnien, co jednak nie zwalnia od przestrzegania przepisów drogowych. Dla osoby wierzącej, łamanie przepisów KRD jest po prostu grzechem i to wcale nie błachym. Oby te radary były skutecznym batem na osoby, które nie powinny usiąść za kierownicą samochodu, bo stają się potencjalnym zagrożeniem dla osób jeżdżących prawidłowo i przepisowo. Internet jest pełen przykładów jak kończą się często ekscesy drogowych piratów.I tak naprawdę nie ma znaczenia, jakie przepisy czy zasady się łamie. Nie można traktować przepisów KRD wybiórczo. One przecież są po to, byśmy cało i zdrowo dotarli do celu podróży razem z innymi uczestnikami ruchu drogowego. O pladze jaką sa siadajacy za kółko na podwójnym gazie nawet nie piszę, bo to już powinno być karane naprawdę dotkliwie.
 • Krzysiek
  07.06.2013 10:00
  Mnie kierowcę nazywa się piratem drogowym bo przekroczyłem prędkość: na drodze z dozwoloną prędkością 100 km/h, po znaku ograniczenia do 70 km/h, stoi radar, który zmierzył mi 82 km/h. 100 m dalej znów mogę jechać 100 km/h bo jest koniec ograniczenia prędkości.
  Samo hamowanie ze 100 do 70 jest bardziej niebezpieczne niż płynna jazda.
  Patrząc na zasadność znaków ograniczających prędkość, i regulację świateł na czerwoną falę - ciągle się zastanawiam, KTO TU JEST PIRATEM DROGOWYM?
  Pirat - to jest ten co rabuje na swoją korzyść.
 • vanitas
  07.06.2013 20:49
  Tak po prawdzie - to ten radar nie będzie oszukiwał kierowców - jak dotychczasowe fotoradary. Na youtube jest choćby film na którym jadący na wstecznym TIR jedzie według fotoradaru 90km/h...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  15°C Wtorek
  noc
  9°C Wtorek
  rano
  16°C Wtorek
  dzień
  17°C Wtorek
  wieczór
  wiecej »