Przekaz Radia Maryja musi być zgodny z Ewangelią, osobistą odpowiedzialność za
to ponoszą redaktorzy tej rozgłośni, która musi także kontaktować się z innymi
mediami katolickimi, a publikacje rozgłośni powinny mieć imprimatur biskupa
diecezji, w której są wydawane. To tylko niektóre wskazania, jakie
sformułowali członkowie Rady Programowej Radia Maryja.
KAI: Jak ocenia Ksiądz Biskup model maryjności prezentowany w Radiu Maryja ?
- Zadaniem Kościoła jest ukazywanie ścisłych powiązań między chrystologią a dobrą eklezjologią. Problem, o którym mówimy, właściwie od początku naszej rozmowy, sprowadza się do dobrego zrozumienia i przeżywania tajemnicy Kościoła. Maryja ma w życiu Chrystusa i w życiu Kościoła bardzo ważną funkcję jako Matka Syna Bożego. Ona jest w Kościele, a nie ponad nim. Nie załatwia więc u Pana Jezusa jakichś prywatnych spraw, tylko sprawy zgodne z Jego wolą. Przedstawianie więc maryjności jako samodzielnego elementu w Kościele jest niewątpliwie brakiem, ponieważ Maryja zawsze prowadzi do Chrystusa. Niedopuszczalne jest więc mówienie, że Maryja to... czy Maryja tamto ... W takiej postawie widać poważne braki teologiczne.
KAI: A czy problemy związane z Radiem Maryja nie sprowadzają się do postawy i poglądów jego założyciela o. Tadeusza Rydzyka? Dla licznych słuchaczy tej rozgłośni stał się on jedynym autorytetem, większym niż papież czy biskupi.
- Taki charyzmatyczny człowiek jak o. Rydzyk, niewątpliwe obdarzony darem kontaktu z ludźmi, zawsze będzie wzbudzał kontrowersję. Nie będę oceniał postawy o. Rydzyka, on sam odpowiada za swoje czyny, słowa, za to, jak przeżywa swoje kapłaństwo i służbę w Kościele.
Fenomen Radia Maryja, rozumiany jako dar dany Kościołowi w Polsce, ma służyć wszystkim poszukującym prawdy, nawet tym, którzy zdają się być daleko od Chrystusa i Jego Kościoła.
KAI: Zwolennicy Radia Maryja podkreślają, że jest ono odpowiedzią na potrzeby religijne kilku milionów ludzi, zwracają też uwagę na wielkie zasługi tej rozgłośni w takich dziedzinach jak obrona życia czy przeciwstawianie się ideologii homoseksualnej. Inni zwracają jednak uwagę, że problemy, jakie ma Radio Maryja ze zgodnością przekazu z nauczaniem Kościoła, stawiają pod znakiem zapytania wiarygodność całego religijnego wymiaru rozgłośni. Jaka jest opinia Księdza Biskupa na ten temat? Jak Ksiądz Biskup widzi przyszłość Radia Maryja?
- Myślę, że dotarcie z modlitwą np. do ludzi chorych jest niezaprzeczalną wartością Radia Maryja. Według mnie, jeśli redaktorzy radia zastosują się to wskazań zawartych w programie opracowywanym przez Radę Programową, to problemy natury religijnej, o jakich mówiliśmy w tym wywiadzie, powinny ustać. Patrzę optymistycznie na przyszłość Radia Maryja.
Dalszy kierunek jego rozwoju ująłbym w trzech punktach. Na pewno pierwszym zadaniem katolickiego radia powinien być przekaz Ewangelii i treści z niej wypływających. Wielką rolą Radia Maryja powinno być powiązanie treści ewangelicznych z modlitwą. Bardzo ważne jest też zadanie uświęcania przez odpowiedzialną transmisję Mszy św. Nie wolno więc do liturgii Eucharystycznej wnosić elementów, które wprost są sprzeczne z duchem tego sakramentu, bo wówczas nasza ludzka tradycja, nasze własne "ja", zdominuje misterium Boga. Wreszcie trzeba zawsze mieć świadomość, że przekaz ewangeliczny radia i uświęcanie słuchaczy mają służyć budowaniu wspólnoty wiary.
Wiara zaś jest darem, który rodzi się przez Kościół, a w Nim zasadnicze znaczenie ma fundament apostolski. A zatem budowanie wspólnoty wiary ma swoje odniesienie do św. Piotra i jego następców. Nie wolno więc głosić jakiejś swojej nauki, lecz przekazywać naukę Chrystusa i Jego Kościoła.
Rozmawiał Bogumił Łoziński
Radę Programową Radia Maryja powołała 2 maja br. Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski i biskupów diecezjalnych. Ze strony Warszawskiej Prowincji Redemptorystów w jej skład wchodzą: o. Jan Zubel (współprzewodniczący), o. Waldemar Gawłowski, o. Paweł Mazanka i o. Marian Sojka; zaś ze strony Episkopatu: profesor liturgii ks. Daniel Brzeziński z Płocka, profesor filozofii ks. Tomasz Dutkiewicz z Torunia i profesor teologii moralnej i nauki społecznej Kościoła ks. Jerzy Troska z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Do chwili mianowania go 5 sierpnia br. biskupem zamojsko-lubaczowskim członkiem Rady i jej współprzewodniczącym był ks. prof. teologii dogmatycznej Wacław Depo.