Sąd oddalił odwołanie Radia Maryja

Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił w piątek odwołanie Radia Maryja od decyzji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która nałożyła na rozgłośnię karę w wysokości 4 tys. zł za emisję ukrytych reklam. Wyrok nie jest prawomocny.

KRRiT ukarała Radio Maryja za emisję reklam Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, "Naszego Dziennika" i SKOK w marcu 2012 r. Wcześniej wzywała nadawcę do zaprzestania tej praktyki.

Sąd podzielił w piątek stanowisko przewodniczącego KRRiT w tej sprawie uznając, że przekazy, wskazane w zaskarżonej decyzji, stanowiły reklamę ukrytą.

Ukryte reklamy, za które na rozgłośnię została nałożona kara pieniężna, znalazły się na antenie 11, 12 i 16 maja 2011 r.

Według Krajowej Rady 11 maja 2011 r. rozgłośnia wyemitowała przekaz: "Ta ogólnopolska prasa codzienna, to już tylko czysto polska, to już tylko +Nasz Dziennik+, proszę państwa i czytając go, kupując go, wspieracie, by on istniał dalej. W ten sposób on tylko się utrzymuje, przez to, że kupujecie go, czytacie, rozprowadzacie dalej".

Tego samego dnia w Radiu Maryja można było usłyszeć treści dotyczące Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu i SKOK: "W naszej uczelni, która - mimo że jest bardzo młoda, jest wysoko notowana w rankingach - mają zajęcia bardzo dobrzy profesorzy i wykładowcy. (...) Serdecznie dziękujemy - Bóg zapłać - tym, którzy pomagają, by studenci mogli studiować u nas nawet za darmo. Studiować i formować swoje osobowości. Dziękujemy m.in. SKOK-om Stefczyka oraz indywidualnym ofiarodawcom z Polski i z Polonii".

Rada uznała, że ukrytą reklamę zawierała też audycja "Rozmowy Niedokończone" z 12 maja 2011 r. Program w całości poświęcony był toruńskiej uczelni. W trakcie audycji podano numer telefonu, pod którym można dowiedzieć się o kierunkach studiów. Padały w niej także stwierdzenia: "szkoła dla ludzi z pasją", "studia inżynierskie, a nie tylko licencjackie", "wykazanie się w cv pracą w zespole jest bardzo dobrze widziane wśród pracodawców", "uczelnia czołowa w Polsce, a także w świecie".

Z kolei 16 maja 2011 r. transmitowane było spotkanie ze słuchaczami Radia Maryja. W trakcie transmisji o. Tadeusz Rydzyk stwierdził m.in.: "Jest taka uczelnia, będzie dziesiąty rok istnieje, jest bardzo dobrze notowana w tzw. rankingach, najlepsza w regionie, bardzo wysoko, bardzo wysoko w Polsce już". Podczas spotkania wykorzystano wypowiedzi studentów uczelni zachwalające szkołę i prowadzone w niej zajęcia.

Zgodnie z prawem nadawanie reklamy ukrytej jest zakazane. Reklamy niewyodrębnione wyraźnie w programie i nieoznaczone w sposób niebudzący wątpliwości sprawiają, że odbiorca może odnieść wrażenie, że nie stanowią one materiału promocyjnego, lecz są informacją obiektywną o towarach i usługach, przekazywaną przez nadawcę.

Nadawcą Radia Maryja jest Warszawska Prowincja Redemptorystów. Rozgłośnia posiada status nadawcy społecznego, co oznacza, że nie może nadawać reklam lub audycji sponsorowanych oraz telesprzedaży.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
13°C Sobota
rano
15°C Sobota
dzień
15°C Sobota
wieczór
13°C Niedziela
noc
wiecej »