Zmarł abp Kazimierz Majdański

W niedzielę 29 kwietnia 2007 r. o godz. 14.47 w Łomiankach k. Warszawy, odszedł do Pana J. E. Arcybiskup Kazimierz Majdański, wieloletni Pasterz Kościoła nad Odra i Bałtykiem, jak nazywał ówczesną Diecezję Szczecińsko - Kamieńską.

Odszedł w dniu dla Niego symbolicznym, gdyż dokładnie 29 kwietnia 1945 r. został oswobodzony z obozu koncentacyjnego w Dachau. Arcybiskup Kazimierz Majdański, założyciel Instytutu Studiów nad Rodziną przy Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (dzisiaj Uniwersytet Stefana Kardynała Wyszyńskiego), dr hab. teologii, urodził się 1 marca 1916 r. w Małgowie (Ziemia Kaliska), w roku 1934 wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku, w latach 1939-1945 był więziony w hitlerowskich obozach koncen­tracyjnych (m.in. w Dachau); po uwolnieniu wyświęcony w Paryżu na kapłana 29 lipca 1945 roku, w latach 1946-1949 odbywał studia we Fryburgu Szwajcarskim, następnie zaś był wikariuszem w parafii katedralnej we Włocławku, a potem wykładowcą w Seminarium Włocławskim; od roku1956 do roku 1965 był redaktorem naczelnym „Ateneum Kapłańskiego”; 19 listopada 1962 roku mianowany przez Papieża Jana XXIII Biskupem pomocniczym we Włocławku, był konsekrowany 24 marca 1963 roku w katedrze włocławskiej przez Prymasa Polski, Kardynała Stefana Wyszyńskiego; mianowany 1 marca 1979 roku przez Papieża Jana Pawła II Biskupem Diecezji Szczecińsko-Kamieńskiej objął rządy Diecezją 10 marca 1979 roku, a uroczysty ingres do katedry odbył 8 kwietnia 1979 roku. 25 marca 1992 roku podniesiony do godności arcybiskupa ad personam i zwolniony z obowiązków pasterza diecezji z racji osiągnięcia wieku kanonicznego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
21°C Poniedziałek
dzień
22°C Poniedziałek
wieczór
18°C Wtorek
noc
13°C Wtorek
rano
wiecej »