Chcą utrudnić późne aborcje

Dziewięć na dziesięć Niemek, których dzieci mogą się urodzić upośledzone, decyduje się na aborcję. Nawet tuż przed samym porodem. Chadecy zamierzają im to utrudnić - podała Rzeczpospolita.

W przyszłym miesiącu 90 posłów frakcji CDU/CSU przedstawi w Bundestagu propozycję ustawy modyfikującej paragraf aborcyjny 218 w nadziei, że w ten sposób uda im się skłonić kobiety do rodzenia niepełnosprawnych dzieci zapowiada Rz. W Niemczech każda kobieta może przerwać ciążę, nawet przed samym porodem, jeżeli jej życie lub życie dziecka jest zagrożone, a także gdy istnieje podejrzenie, że dziecko urodzi się upośledzone. Rocznie - jak pisze niemiecki tygodnik "Der Spiegel" - około 2000 kobiet poddaje się aborcji po dwunastym tygodniu ciąży. Około dziesięciu procent zabiegów dotyczy zaawansowanych ciąż, po 22. tygodniu. Prawie zawsze istnieją podstawy do przypuszczeń, że dziecko urodzi się z zespołem Downa. Dotychczas -zgodnie z paragrafem 218 kodeksu karnego -późne usunięcie płodu jest legalne, jeżeli kobieta udowodni, że urodzenie niepełnosprawnego dziecka wpłynie negatywnie na jej sytuację życiową. Ten przepis prowadzi zdaniem grupy polityków CDU/CSU - której przewodniczy szef parlamentarnej grupy roboczej do spraw rodziny Johannes Singhammer - do systematycznej eliminacji "wadliwych" dzieci. - To są nieludzkie metody -oburza się w rozmowie z "Rz" poseł CDU i pełnomocnik Bundestagu do spraw niepełnosprawnych Hubert Hüppe. - Kiedy istnieje podejrzenie, że dziecko będzie miało zespół Downa, aborcji dokonuje się nawet podczas porodu. Do serca płodu jest w prowadzanaigła z roztworem soli. Dziecko rodzi się martwe - tłumaczy. Hüppe jest przekonany, że późnych aborcji jest więcej, niż wynika ze statystyk. - Podejrzewam, że zamiast 200 jest ich około 800 rocznie - twierdzi. Dla niego nie ma żadnej różnicy pomiędzy eutanazją noworodków w Holandii a późną aborcją w Niemczech. - To wszystko przypomina program eugeniczny nazistów -denerwuje się. - Lekarze namawiają każdą kobietę, której dziecko ma się urodzić z zespołem Downa, do aborcji. Na dodatek dają jej do zrozumienia, że przy dzisiejszych postępach w dziedzinie medycyny rodzenie dziecka upośledzonego umysłowo jest czymś w rodzaju zbrodni - dodaje. Robert Antretter, przewodniczący stowarzyszenia Lebenshilf walczącego oprawa niepełnosprawnych, jest podobnego zdania. -W Niemczech po cichu usuwa się niepełnosprawnych ze społeczeństwa -ocenia. Posłowie CDU/CSU nie chcą tego dłużej tolerować. - Chcielibyśmy całkowicie zakazać późnych aborcji. Wiemy jednak, że to na razie niemożliwe -tłumaczy Hüppe. - Dlatego będziemy walczyć o wprowadzenie obowiązkowych konsultacji psychologicznych w przypadkach, gdy płód jest obciążony wadą genetyczną. Mamy nadzieję, że obowiązkowe doradztwo skłoni kobiety do urodzenia upośledzonego dziecka - dodaje. Chadecy liczą nato, że zarówno zieloni, jak i socjaldemokraci wesprą ich inicjatywę.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  26°C Poniedziałek
  dzień
  27°C Poniedziałek
  wieczór
  23°C Wtorek
  noc
  19°C Wtorek
  rano
  wiecej »