Ks. Zaleski: Ujawniać teczki, ale bez spraw osobistych

SB, zbierając informacje o ludziach przeciwnych komunizmowi, gromadziła wiadomości o ich życiu prywatnym i o wielu intymnych sprawach. Ujawnienie tego spowoduje, że pokrzywdzeni staną się po raz drugi pokrzywdzonymi - twierdzi w wywiadzie dla Rzeczpospolitej ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Rz: Czy powinno się otworzyć całkowicie archiwa IPN, jak proponuje SLD? Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski: - To przewrotny pomysł, bo pełne ujawnienie akt uderzyłoby w osoby pokrzywdzone. SB, zbierając informacje o ludziach przeciwnych komunizmowi, gromadziła wiadomości o ich życiu prywatnym i o wielu intymnych sprawach. Ujawnienie tego spowoduje, że pokrzywdzeni staną się po raz drugi pokrzywdzonymi. - Nie tylko SLD podoba się lustracja totalna. Według premiera ewentualna nowa ustawa lustracyjna powinna dążyć do pełnego otwarcia archiwów IPN. - Jestem za szerokim ujawnieniem akt, ale z pominięciem spraw osobistych, nawet tajnych współpracowników. Jako duchowny idę dalej: chronić należy życie intymne nawet funkcjonariuszy SB. Każdy ma prawo do życia prywatnego. - Zna ksiądz archiwa IPN. Czy szerokie otwarcie archiwów jest realne? - Tak, ale trzeba jasno sformułować, co i jak ma być zachowane w tajemnicy. Zbyt łatwo jest komuś zrobić krzywdę. Przykład: duchowny miał na sumieniu sprawy moralne, więc próbowano go zwerbować. Ale nie uległ. Ujawnienie całej jego teczki byłoby dla niego wielką krzywdą. - Pojawiają się sugestie, żeby akt dotyczących Kościoła w ogóle nie upubliczniać. - Kościół musi być przezroczysty. Dlatego akta duchownych powinny być ujawnione wiernym, oczywiście z wyjątkiem kwestii osobistych. Inna sprawa, że księży nie da się skutecznie wyłączyć spod lustracji. Ich nazwiska występują w aktach pokrzywdzonych osób świeckich. Strasznym błędem jest pomysł Komisji konkordatowej wyłączenia z lustracji czterech uczelni wyższych i seminariów. - A jeśli Trybunał Konstytucyjny zakwestionuje ustawę lustracyjną? - Powinna być poprawiona. Innym wyjściem jest otworzenie archiwów IPN, ale z zastrzeżeniami, o których już mówiłem. rozmawiał Jerzy Sadecki

«« | « | 1 | » | »»
 • Atimeres
  05.05.2007 13:34
  Lustracja, zwłaszcza tak, jak ona przebiega, jest tylko na ręke komunie.
  Wskazuje ona przecież:
  "Patrzcie, cały naród nas popierał i z nami wspólpracował, nie byliśmy bez jego akceptacji. Wspierali nas ludzie nauki, kultury, a nawet księża! Jeżeli tak, to nasze zbrodnie nie są aż tak wielkie, jak się głosi. Mamy rozgrzeszenie!"
  Tak, tak, lustracja, zwłaszcza ta medialna, to prokomunistyczne działanie!
 • szymek
  05.05.2007 16:24
  o x. Zaleski sie odezwał, juz byłem zaniepokojony jego nieobecnością w mediach, a on jednak z uporem maniaka sie pojawia....prawie jak Boniecki
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  28°C Niedziela
  wieczór
  24°C Poniedziałek
  noc
  20°C Poniedziałek
  rano
  26°C Poniedziałek
  dzień
  wiecej »