Kościół na Kubie postuluje polepszenie relacji tego kraju ze Stanami Zjednoczonymi. Odnośny artykuł ukazał się w należącym do hawańskiej archidiecezji miesięczniku Espacio Laical.
W artykule redakcyjnym zwraca się uwagę, że od stanu relacji amerykańsko-kubańskich zależy dobrobyt wyspiarskiego kraju. „Troska o suwerenność nie zmusza nas do rezygnacji z korzyści, jakie może przynieść Kubańczykom normalizacja stosunków ze Stanami Zjednoczonymi – czytamy w edytorialu. – Wręcz przeciwnie, jesteśmy wezwani, by osiągnąć tu polityczną korzyść, unikając związanych z tym niebezpieczeństw”.
Redakcja katolickiego czasopisma wyraża ubolewanie, że Waszyngton ciągle uznaje Kubę za kraj wspierający terroryzm. Ma to usprawiedliwiać wrogą politykę USA wobec sąsiada. Jednak nie powinno to zniechęcać Kuby do prowadzenia aktywniejszej polityki zagranicznej w regionie. Autorzy artykułu zachęcają też władze w Hawanie do większej integracji z Ameryką Łacińską za pośrednictwem organizacji regionalnych, co byłoby uzupełnieniem relacji ze Stanami Zjednoczonymi.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.