GN: Na ulice!

„Chcę, żebyście wyszli na ulice” – powiedział papież. Wiśta wio, łatwo powiedzieć…

Jak ma przełamać wstyd pokolenie, które od pacholęcia faszerowane było piosenką „Panie Jezu, zabierzemy Cię do domu, Panie Jezu, nie oddamy Cię nikomu” – piesze w najnowszym „Gościu” Marcin Jakimowicz o strachu i wstydzie, który towarzyszy ewangelizatorom ulicznym. Sukcesem ewangelizatora jest to, że wychodząc do przechodniów, udaje mu się przełamać. „Ile razy widziałam to w czasie ewangelizacji w szkołach. Stawałam przed jakąś klasą, która lustrowała mnie wzrokiem i na dzień dobry kwitowała: „Ale obciach!”. Trzeba przedrzeć się przez te maski, pozory. Czasami pytamy wprost: „Jesteś twardzielem czy mięczakiem”? Oczywiście zgłaszają się sami twardziele. „To dobrze – mówimy – bo chrześcijaństwo nie jest dla mięczaków. Wiecie, jak trudno było nam stanąć tutaj i powiedzieć, co dla nas jest ważne?”. Poza tym w "Gościu"

 

Czas na odnowę ślubów [Ewa Czaczkowska]

Za trzy lata, w przypadającą 1050. rocznicę Chrztu Polski, minie 60 lat od złożenia Jasnogórskich Ślubów Narodu. W świadomości wiernych śluby istnieją w niewielkim stopniu. Tekst jest długi i dość trudny. „W ciągu niemal 60 lat ten polski kontekst społeczno-polityczno-cywilizacyjny zmienił się dość mocno. Zmieniły się też nasz sposób komunikowania się, język” – pisze Ewa Czaczkowska. „Zbliżająca się rocznica jest być może dobrym momentem, aby odczytać śluby na nowo w kontekście obecnych czasów i zapisać je językiem zrozumiałym współcześnie”. Rocznica pozwala także przyjrzeć się wypełnieniu poszczególnych przyrzeczeń Ślubów: ochronie życia poczętego, trwałości rodzin i małżeństw, a także solidarności i miłości w życiu społecznym. W jakim stopniu, złożone 60 lat temu Jasnogórskie Śluby Narodu zostały wypełnione i czy są dziś potrzebne. Niestety rachunek nie wypada zbyt optymistycznie.

 

Zapomniany gigant [ks. Tomasz Jaklewicz]

„Był jednym z najgłębszych myślicieli, jacy kiedykolwiek istnieli, był myślicielem głębokim, ponieważ miał rację, i nic nie mógł na to poradzić, że miał rację”. Tak o Gilbercie Keith Chestertonie – najsłynniejszym angielskim konwertycie obok kard. Johna Newmana – napisał Etienne Gilson. W dzisiejszym wydaniu „Gościa Niedzielnego” ks. Tomasz Jaklewicz przybliża sylwetkę tego wybitnego pisarza. Poza pisaniem książek, powieści, sztuk czy opowiadań zajmował się także dziennikarstwem, poezją, filozofią oraz krytyką literacką. Jest autorem popularnych kryminałów o księdzu Brownie. Droga do chrześcijaństwa dla Chestertona była długa. Swoje nawrócenie porównał do wyprawy żeglarza, który szuka nowego lądu i na końcu podróży go odnajduje. W Wielkiej Brytanii trwają przygotowania do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego Chestertona.

 

Czego uczy nas Franciszek? [Bogumił Łoziński]

„Obecny papież jest często porównywany ze swoimi dwoma poprzednikami. Często są to porównania negatywne, tak jakby pontyfikaty poprzedzające obecny były pasmem porażek. To tezy kompletnie chybione” – pisze w najnowszym wydaniu „Gościa” Bogumił Łoziński. Jan Paweł II umiejętnie definiował ludzkie problemy i wskazywał, że w chrześcijaństwie można znaleźć na nie odpowiedź. Papież Polak upominał się o ludzką godność i o wolność. Z kolei Benedykt XVI był wielkim nauczycielem wiary, który uczył, kim jest Bóg i jak wejść z Nim w bliską relację. Łoziński pisze, że Franciszek nie neguje posługi i nauczania obu swoich poprzedników, skupia się jednak na innym aspekcie przekazu Ewangelii, a fenomen obecnego papieża polega na tym, że uczy, jak być chrześcijaninem na co dzień, i wskazuje konkretną drogę – poprzez ubóstwo, praktykę miłości czy pokorę. „To nie jest rewolucja, a jednak podjęcie papieskiego przesłania może doprowadzić do głębokich zmian w Kościele” – pisze autor.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
26°C Poniedziałek
wieczór
22°C Wtorek
noc
17°C Wtorek
rano
25°C Wtorek
dzień
wiecej »