Dziekan Trybunału Roty Rzymskiej o fali orzeczeń nt. nieważności małżeństwa

Zdecydowana większość wniosków o orzeczenie nieważności małżeństwa pochodzi ze Stanów Zjednoczonych - ujawnił w rozmowie z KAI bp Antoni Stankiewicz.

Hierarcha, który jest dziekanem Trybunału Roty Rzymskiej przypomniał, że zdecydowanym przeciwnikiem zbyt łatwego orzekania o nieważności małżeństwa w chwili jego zawarcia był papież Jan Paweł II. Liczba takich orzeczeń, dotyczących także związków zawartych w Polsce, stale wzrasta. Watykański prawnik zaznacza, że do 1983 najczęstszymi przyczynami nieważności małżeństwa były różne wady zgody małżeńskiej: przymus, symulacje, wykluczenie posiadania potomstwa, zachowania wierności, błąd co do osoby. Najczęściej chodziło o casus przymuszania do małżeństwa młodych dziewcząt przez rodzinę. Bp Stankiewicz przyznał też w rozmowie z KAI, że w czasach komunistycznych zetknął się z przypadkami Polek, które po wyjeździe na Zachód zawierały małżeństwo ze starszymi mężczyznami, tylko po to, by uzyskać obywatelstwo lub przynajmniej prawo pobytu. Wkrótce po zawarciu związku - opuszczały małżonków. Jest to akt symulacji a jeżeli osoba taka chce zawrzeć nowy związek to "musi zmienić styl życia" - podkreśla kanonista. Warunkiem wejścia w nowy związek jest zobowiązanie, że małżeństwo chce zawrzeć szczerze. W wystąpieniach do sędziów Roty Rzymskiej Jan Paweł II kilkakrotnie przestrzegał, że tzw. "łatwe orzekanie" jest szkodliwe zarówno dla stron, jak i całej wspólnoty kościelnej. Zdaniem watykańskiego prawnika, niebezpieczeństwo takich rozstrzygnięć polega m.in. na tym, że taka osoba nie dostrzeże prawdy o sobie, tzn. tego, że nie chodzi tu o jego niezdolność lecz o złą wolę i niezaangażowanie się w małżeństwo. Bp Stankiewicz przypomniał w rozmowie z KA o stanowisku Jana Pawła II wobec orzekania w sprawach małżeńskich. Papież podkreślał zawsze, że kryterium dominującym jest zasada nierozerwalności jest i to ona ma przewodzić. "Jeżeli więc sędzia orzeka nieważność z powodu jakiejś małej wady, nieznacznej anomalii czy małego zaburzenia psychicznego, a któż jest zupełnie takiego pozbawiony?" - pyta retorycznie watykański kanonista. Na pytanie, co dziś najbardziej zagraża trwałości związku, bp Stankiewicz odpowiada, że nierozerwalność małżeństwa wedle wizji chrześcijańskiej jest czymś heroicznym. "Powstaje pytanie, czy jest to możliwe z wykorzystaniem jedynie ludzkich środków a bez pomocy Bożej, bez modlitwy, wyrzeczenia? A współczesny świat temu wszystkiemu przeczy" - ocenia dziekan Trybunału Roty Rzymskiej. Pytany zaś czy tzw. małżeństwa gejów i lesbijek staną się za jakiś czas europejska normą watykański kanonista odpowiada, że trudno powiedzieć w jakim kierunku sprawy się potoczą. "Nawet jednak w starożytnym pogaństwie, mimo rozwiązłości, pedofilii, dość powszechnego homoseksualizmu, nie posuwano się jednak do tego, by takie związki nazywać małżeństwem" - zauważa. Bp Antoni Stankiewicz od 1969 pracuje w Trybunale Roty Rzymskie (od 2004 r. jako jego dziekan). Trybunał Roty Rzymskiej zajmuje się rozstrzyganiem spraw zastrzeżonych tylko dla Stolicy Apostolskiej, najczęściej chodzi o wydawanie orzeczeń dotyczących stwierdzenia nieważności sakramentu małżeństwa.

«« | « | 1 | » | »»
 • petrus
  08.10.2007 19:35
  Ks.bp Stankiewicz prezentuje - rzekłbym - porawne stanowisko w tym zakresie. Jednak sędziowie z diecezjach tak poddali się rutynie, że orzekają "na siłę" nieważność małżeństwa. Moje małżeństwo Sąd Metroplitalny w Szczecinie w pierwwszej instancji uznał za nieważne, a sędziowie napisali, że mam zaburzenie psychiczne. Ja idę z wyrokiem do psychiatry (nota bene pierwszy raz w życiu!!), aby usłyszeć, że ktoś tu robi ze mnie wariata. Skandal w cieniu krzyża. Takiego żenującego braku profesjonalizmu nie da się przykryć sutanną.
 • Arletta Bolesta
  06.11.2016 12:45
  Większą liczbę można wyjaśnić pragnieniem religijnego wychowania potomstwa. dr Arletta Bolesta adwokat kościelny
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 1 2
  8°C Czwartek
  dzień
  9°C Czwartek
  wieczór
  7°C Piątek
  noc
  6°C Piątek
  rano
  wiecej »