Katedra to nie meczet

Słynną katedrę w Kolonii zdobi od tygodnia gigantyczny witraż składający się z ponad 11 tysięcy kolorowych szkiełek. Abstrakcyjne dzieło znanego artysty Gerharda Richtera nie podoba się jednak arcybiskupowi Kolonii kardynałowi Joachimowi Meisnerowi. Jego zdaniem witraż jest zbyt poprawny politycznie - podała Rzeczpospolita.

- Witraż powinien pokazywać postacie świętych, a nie jakieś abstrakcyjne kwadraty. Chodzi tu ewidentnie o to, żeby żadnym wizerunkiem nie urazić muzułmanów. Dlatego okno pasuje bardziej do meczetu niż do katedry - powiedział kardynał Meisner lokalnej gazecie Kölner Express. Kardynał jest przekonany, że decyzja o wyglądzie witrażu zapadła w obawie przed reakcją muzułmanów, ponieważ w islamie portretowanie postaci świętych jest zakazane. Znany z konserwatywnych poglądów kardynał domaga się, aby w katedrze, znalazł się tradycyjny witraż pokazujący "postacie świętych z XX wieku". - Witraż w gotyckiej katedrze powinien odzwierciedlać wiarę katolicką - uważa. Kardynał, znany z krytycznego stosunku do islamu, usiłował zapobiec montażowi witrażu. Bezskutecznie. Nowy witraż został uroczyście odsłonięty. Aby nie być zmuszonym do udziału w tej uroczystości, Meisner wyjechał służbowo do Polski. Nowy witraż, który składa się ze szklanych kwadratów w 72 kolorach, jest darem artysty dla świątyni. Nadzorująca remont inżynier Barbara Schock-Werner tłumaczy jego wybór brakiem pieniędzy. -Po prostu nie było korzystniejszej finansowo propozycji. Nie chodzi tu o muzułmanów - zapewnia.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  15°C Sobota
  noc
  11°C Sobota
  rano
  14°C Sobota
  dzień
  14°C Sobota
  wieczór
  wiecej »