Zanim będzie za późno...

Prefekt Kongregacji Kościołów Wschodnich kardynał Leonardo Sandri zaapelował o to, by nie odpowiadać zbrojną interwencją na wojnę w Syrii. "Trzeba zatrzymać się, zanim będzie za późno"- oświadczył watykański hierarcha na łamach dziennika "L'Osservatore Romano".

Odnosząc się do rozważanych przez USA i Francję planów militarnej operacji w odpowiedzi na użycie broni chemicznej w Syrii, kardynał Sandri ocenił na łamach środowego wydania gazety, że doprowadziłoby to do dramatycznej spirali "nieodwracalnych wydarzeń".

Prefekt watykańskiej kongregacji przywołał żarliwy niedzielny apel papieża Franciszka o rozwiązanie konfliktu syryjskiego jedynie na drodze dialogu i negocjacji, przy wsparciu wspólnoty międzynarodowej. Kardynał Sandri zauważył, że papież dał wyraz zaniepokojeniu o losy całej ludzkości.

"W obliczu wyścigu zbrojeń, który dodatkowo zaostrzył wyczerpujący kraj konflikt, i wobec konkretnej możliwości zbrojnej interwencji na terytorium syryjskim papież uznał, że jest nagła potrzeba, by prosić o to, by się zatrzymać, zanim będzie za późno" - podkreślił. Kardynał Sandri położył nacisk na "możliwe do przewidzenia zgubne skutki zaangażowania innych państw" w ten konflikt.

Wyjaśnił, że papieski apel skierowany jest do wszystkich: "do tego, kto ma broń, poczynając od tej masowego rażenia, i do tego, kto ją dostarcza". Franciszek "poprosił wszystkich, by się zatrzymali" - dodał.

Prefekt Kongregacji Kościołów Wschodnich powiedział, że konflikt w Syrii, a wraz z nimi fala zniszczenia, trwają od ponad dwóch lat. "Wydaje się, że nie ma chęci zrozumienia tego, co jest dramatycznie oczywiste, że wraz z tym krokiem można popaść w otchłań" - ocenił, odnosząc się do planów interwencji.

"Logika przemocy i odwetu nie jest nigdy drogą, którą należy podążać, bo prowadzi ona do łańcucha oskarżeń i zemsty, które nie biorą pod uwagę przelanej krwi i zwiększają niechęć i nienawiść" - powiedział współpracownik papieża.

Ostrzegł, że operacja militarna doprowadzi do tego, że Syria "zamieni się w jeszcze większe piekło na ziemi".

Zdaniem kardynała Sandriego popełnione zbrodnie powinny osądzić międzynarodowe trybunały.

Do Watykanu napływają informacje, że kolejne wspólnoty i grupy religijne, także niekatolickie, zapowiadają swój udział w zapowiedzianym na sobotę dniu postu i modlitw w intencji pokoju w Syrii, na Bliskim Wchodzie i na całym świecie. Udział w poście zadeklarował też minister obrony Włoch Mario Mauro.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
10°C Wtorek
noc
7°C Wtorek
rano
13°C Wtorek
dzień
14°C Wtorek
wieczór
wiecej »