USA: "Czerwona Msza" z udziałem sędziów Sadu Najwyższego

Sześciu sędziów Sądu Najwyższego wzięło udział w tradycyjnej Mszy św. dla prawników, sprawowanej w katedrze pw. św. Mateusza Apostoła w Waszyngtonie. Liturgia zwana "Czerwoną Mszą", podczas której sędziowe, prokuratorzy adwokaci, profesorowie i studenci prawa oraz przedstawiciele rządu modlą się o przewodnictwo Ducha Świętego, odbywa się co roku na rozpoczęcie nowej sesji Sądu Najwyższego.

Obok pięciu katolickich sędziów Sądu Najwyższego, w tym jego prezesa Johna Robertsa, w nabożeństwie wziął udział ich kolega - sędzia Stephen Breyer, który jest Żydem. W homilii metropolita Milwaukee abp Timothy Dolan powiedział, że Amerykanie żyją w kulturze, w której "samo życie traktuje się jak towar, jako środek prowadzący do celu lub jako coś zbytecznego, kiedy jest jeszcze małe lub już zniedołężniałe". Dodał, że w społeczeństwie, w którym ludzi "kusi się, by zachowywali się jak zwierzęta i by robili to, co chcą, a nie to, co powinni, urzędnicy potrzebują Bożej mądrości i odwagi". "Czerwoną Mszę", której nazwa wzięła się od nawiązującego do Zesłania Ducha Świętego koloru ornatu kapłana, odprawiono po raz pierwszy Paryżu w 1245 r. Od tego czasu tradycja ta dotarła do wszystkich krajów europejskich, jednak najbardziej uroczyście kultywowana jest do dziś w USA. Odprawia się ją w ponad połowie amerykańskich stanów. By nie narazić się na krytykę lekceważenia konstytucyjnej zasady rozdziału Kościoła od państwa, uczestnicy liturgii występują jako osoby prywatne.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  18°C Poniedziałek
  dzień
  20°C Poniedziałek
  wieczór
  18°C Wtorek
  noc
  14°C Wtorek
  rano
  wiecej »