Niewielki Chmielnik w Świętokrzyskiem wkrótce stanie się obowiązkowym miejscem na trasie wycieczek Żydów odwiedzających nasz kraj i turystów zainteresowanych tematyką żydowską. W miejscowości powstaje właśnie "Świętokrzyski sztetl" - multimedialne muzeum pokazujące, jak wyglądało codzienne życie żydowskich miasteczek w przedwojennej Polsce - pisze Dziennik.
Na pomysł przerobienia opuszczonej synagogi w nowoczesne muzeum wpadły władze Chmielnika. "Żal było patrzeć, jak świątynia niszczeje" - tłumaczy burmistrz Jarosław Zatorski. "Zabezpieczyliśmy ruinę, odnowiliśmy dach, ale potrzebna była koncepcja wykorzystania budynku na jakiś godny cel".
O opracowanie takiej koncepcji burmistrz poprosił Mirosława Nizio, architekta znanego np. z projektu wnętrz Muzeum Powstania Warszawskiego. A architekci z jego firmy Nizio Design International postawili sobie bardzo ambitne zadanie. "Chcemy pokazać, że nasz kraj to nie tylko ziemia cierpienia Żydów, ale także miejsce, w którym przez wieki żyli razem z Polakami" - mówi Dziennikowi Natalia Romik, współautorka projektu.
Klimat przedwojennego sztetla powróci dzięki nowoczesnej technologii. W poszczególnych pomieszczeniach zostaną zainstalowane fotokomórki, które na widok turysty będą uruchamiały ekspozycje. "Kiedy zwiedzający wejdzie
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.