Niewielki Chmielnik w Świętokrzyskiem wkrótce stanie się obowiązkowym miejscem na trasie wycieczek Żydów odwiedzających nasz kraj i turystów zainteresowanych tematyką żydowską. W miejscowości powstaje właśnie "Świętokrzyski sztetl" - multimedialne muzeum pokazujące, jak wyglądało codzienne życie żydowskich miasteczek w przedwojennej Polsce - pisze Dziennik.
Na pomysł przerobienia opuszczonej synagogi w nowoczesne muzeum wpadły władze Chmielnika. "Żal było patrzeć, jak świątynia niszczeje" - tłumaczy burmistrz Jarosław Zatorski. "Zabezpieczyliśmy ruinę, odnowiliśmy dach, ale potrzebna była koncepcja wykorzystania budynku na jakiś godny cel".
O opracowanie takiej koncepcji burmistrz poprosił Mirosława Nizio, architekta znanego np. z projektu wnętrz Muzeum Powstania Warszawskiego. A architekci z jego firmy Nizio Design International postawili sobie bardzo ambitne zadanie. "Chcemy pokazać, że nasz kraj to nie tylko ziemia cierpienia Żydów, ale także miejsce, w którym przez wieki żyli razem z Polakami" - mówi Dziennikowi Natalia Romik, współautorka projektu.
Klimat przedwojennego sztetla powróci dzięki nowoczesnej technologii. W poszczególnych pomieszczeniach zostaną zainstalowane fotokomórki, które na widok turysty będą uruchamiały ekspozycje. "Kiedy zwiedzający wejdzie
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.