Spotkania z naukowcami, pokazy eksperymentów, laboratoria oraz wykłady z różnych dziedzin w tym m.in. lotnictwa, robotyki, elektroenergetyki czekają na uczestników Nocy Naukowców, która odbędzie się w sobotę na Politechnice Śląskiej w Gliwicach.
W programie tegorocznej, ósmej edycji Nocy Naukowców w Gliwicach znalazło się 50 wydarzeń. "Będzie sporo atrakcji, w tym pokaz laserów i walk robotów. Chętni będą mieli okazję polatać symulatorem lotów, albo z pomocą komputera wykonać wirtualną operację na ciele ludzkim. Jak co roku nie zabraknie również eksperymentów z dziedziny chemii i fizyki" - poinformował w środę rzecznik uczelni Paweł Doś.
Na uczestników Nocy Naukowców czekają również liczne pokazy i wykłady, pt. "Roboty kroczące Hexor", "Barwy chemii - od atomów do kolorów tęczy", "Wyładowania elektryczne w otoczeniu człowieka".
Podczas pokazu "Człowiek jako źródło sygnałów" będzie prezentowany nowoczesny system służący m.in. do przetwarzania sygnałów biomedycznych uzyskiwanych z powierzchni ciała człowieka. "Zwiedzający będą mogli poznać zasadę rejestracji i przetwarzania sygnałów EKG, sygnału pulsu, EEG, EMG, a także zarejestrować i zobaczyć swoje sygnały" - informuje uczelnia.
Gliwiccy naukowcy będą również odpowiadać na pytanie - "Czy można sterować klockami przez telefon?". Podczas jednej z prezentacji pokazane zostaną m.in. zestawy klocków zawierające zaawansowane technologicznie elementy, takie jak programowalna jednostka sterująca, sensory oraz liczne elementy mechaniczne.
Politechnika przygotowała specjalną stronę internetową - http://nocnaukowcow.polsl.pl/ - dzięki której każda osoba, która zdecyduje się na udział w imprezie naukowej będzie mogła ją zaplanować według własnych zainteresowań.
Noc Naukowców Politechniki Śląskiej odbędzie się w sobotę na terenie uczelni w Gliwicach oraz w Centrum Kształcenia Inżynierów w Rybniku (jednostka uczelni).
Projekt Europejskiej Nocy Naukowców powstał w 2005 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach 6 Programu Ramowego. Celem przyświecającym twórcom Nocy było zachęcenie młodych ludzi do nieustannego poszerzania wiedzy i wyboru zawodu naukowca.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.