Budapeszt: Europejscy biskupi wobec aktualnych wyzwań Kościoła

Kryzys kulturowo-antropologiczny jest najgłębszym wyzwaniem dla europejskiego Kościoła. Do takiego wniosku doszli uczestnicy spotkania kierownictw Rady Konferencji Biskupów Europy (CCEE) i Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).

Odbyło się ono w Budapeszcie w dniach 28-29 kwietnia z inicjatywy prymasa Węgier, kard. Petera Erdő. Zdaniem uczestników spotkania ze wspomnianym kryzysem na kontynencie związane jest osłabienie znaczenia życia i odpowiedzialności etycznej wobec życia, rodziny, sprawiedliwości i ochrony środowiska. „Aby odpowiedzieć na tę sytuację, nie wystarczy odzyskanie powierzchownego i pozbawionego Boga wymiaru duchowego, lecz należy na nowo podarować Europie Boga” – czytamy w komunikacie wydanym na zakończenie obrad. Na 5 maja zaplanowano w Brukseli spotkanie odpowiedzialnych za europejskie instytucje (Komisję Europejską, Parlament Europejski i Radę Europy) ze zwierzchnikami religii obecnych na kontynencie. Będzie ono poświęcone dialogowi międzykulturowemu, pojednaniu oraz zmianom klimatycznym. Odnosząc się do tego wydarzenia, uczestnicy obrad w Budapeszcie wyrazili życzenie, by podejmowane działania sprzyjały przejrzystemu i regularnemu dialogowi między instytucjami europejskimi i wspólnotami religijnymi. Ów dialog, przewidziany przez Traktat Lizboński, powinien dotyczyć wszystkich tematów leżących we wspólnym interesie. W czasie spotkania w Budapeszcie prezydium Rady Konferencji Biskupów Europy (CCEE) określiło program jesiennej (zaplanowanej w dniach 30 września – 3 października) sesji plenarnej organizacji. Jej głównym tematem będą relacje między Kościołem i środkami przekazu. Na to posiedzenie do Ostrzyhomia zaproszono także przewodniczących kontynentalnych organizacji biskupich z Afryki – SECAM i Ameryki Łacińskiej – CELAM.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  26°C Wtorek
  wieczór
  23°C Środa
  noc
  19°C Środa
  rano
  26°C Środa
  dzień
  wiecej »