Patriarcha maronicki będzie rozmawiał z Georgem Bushem o kryzysie w Libanie

Patriarcha maronicki kard. Nasrallah Sfeir wyruszył 4 maja w dwutygodniową podróż, w ramach której odwiedzi m.in. Georga Busha, Ban Ki-moona oraz króla Juana Carlosa I. Głównym tematem rozmów ze światowymi przywódcami politycznymi będzie sprawa kryzysu politycznego w Libanie.

Z prezydentem USA i sekretarzem generalnym ONZ zobaczy się podczas tygodniowego pobytu w Stanach Zjednoczonych, gdzie spotka się również z mieszkającą tam libańską wspólnotą. Hierarcha wylądował wczoraj w Katarze, gdzie odprawił wczoraj Mszę św. w konsekrowanym w zeszłym miesiącu kościele Matki Bożej Różańcowej w Dosze. Dziś został zaś przyjęty przez emira Hamada bin Khalifa al Thani. Przed odlotem z bejruckiego lotniska kard. Sfeir powiedział, że „jeśli Libańczycy nie zdołają przywrócić suwerenności państwowej oraz bezpieczeństwa, odpowiednie środki będzie musiało podjąć ONZ”. Duchowny wyraził jednak nadzieję na samodzielne rozwiązanie kryzysu przez mieszkańców Libanu, o ile „porzucą oni osobistą nienawiść i docenią korzyści”, jakie przynosi niepodległy i stabilny kraj. Jutro, 6 maja patriarcha uda się do Republiki Południowej Afryki. Później uda się do USA, gdzie przebywać będzie około tygodnia. Stąd 23 maja wyruszy w drogę powrotną, zatrzymując się jeszcze w Hiszpanii, gdzie spotka się z królem Juanem Carlosem I. Duchowny wróci do Libanu 26 maja. Wybory prezydenckie w Libanie miały odbyć się we wrześniu 2007 r. Od tego czasu Zgromadzenie Narodowe zbierało się 17 razy, ale nie osiągało wymaganego przez konstytucję kworum. 22 kwietnia 2008 r. przewodniczący Zgromadzenia zmuszony był po raz 17 przesunąć datę wyborów, nie określając jeszcze nowej. 23 listopada 2007 r. funkcję prezydenta Libanu przestał pełnić Émile Lahoud, a jego obowiązki przejął premier Fouad Siniora. Kryzys polityczny, który się wówczas zaczął, określa się jako najostrzejszy od 1990 r., kiedy to w Libanie zakończyła się wojna domowa. Kard. Sfeir przypomina, że zgodnie z konstytucją prezydenta wybiera większość bezwzględna w obecności 2/3 członków Zgromadzenia Narodowego. Duchowny wielokrotnie podkreślał, że pogwałcenie przepisów ustawy zasadniczej groziłoby wybraniem dwóch prezydentów. Do modlitw w intencji pokoju i dialogu w Libanie wezwał 17 lutego Benedykt XVI.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  28°C Czwartek
  wieczór
  24°C Piątek
  noc
  14°C Piątek
  rano
  16°C Piątek
  dzień
  wiecej »