Co możemy zrobić dla naszych sióstr i braci w Tacloban? Jaką gorącą linię pomocy możemy dla nich uruchomić? Powinno to być przesłanie wiary, które powinniśmy usłyszeć” – powiedział kard. Tagle, metropolita Manili.
O solidarność z ofiarami i jedność w wierze zaapelował także, wobec przelewających się przez Filipiny w ostatnim czasie kataklizmów, kard. Luis Antonio Gokim Tagle. „To obraz masowej destrukcji w Tacloban. Trudno wyobrazić sobie 10 do 15 stóp (3 do 4,5 m) przypływającej wody, dochodzącej do drugiego piętra budynków. Można usłyszeć głosy ludzi: pomóżmy sobie nawzajem! Co możemy zrobić dla naszych sióstr i braci w Tacloban? Jaką gorącą linię pomocy możemy dla nich uruchomić? Powinno to być przesłanie wiary, które powinniśmy usłyszeć” – powiedział kard. Tagle.
Wzywając do solidarności metropolita Manili wspomniał jednak, że prócz kataklizmów naturalnych kraj zalewany jest falą politycznej korupcji w filipińskim rządzie. „Przez przekaz wiary musimy być mostem solidarności, jednością, wspólnotą z pokornymi i głodnymi. A w tych momentach szczególnie z cierpiącymi i ofiarami różnych kataklizmów, nie tylko naturalnych, ale także codziennej korupcji, walki o władzę i oszustwa” – dodał kard. Tagle.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.