Według irańskiej studenckiej agencji prasowa ISNASzef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Yukiya Amano wyraził nadzieję na sfinalizowanie technicznego porozumienia z Iranem podczas swej poniedziałkowej wizyty w Teheranie.
"Mam nadzieję, że dzisiaj (w poniedziałek) będziemy mogli wydać wspólne oświadczenie w oparciu o osiągnięte porozumienie. Eksperci z dwóch stron mają rozmawiać i ostatecznie ustalić szczegóły porozumienia" - dodał Amano przed spotkaniem z szefem irańskiego programu atomowego Alim Akbarem Salehim. Nie ujawniono jednak czego owo porozumienie techniczne ma dotyczyć.
Jest to pierwsza wizyta Amano w Iranie od maja 2012 roku. Pod koniec października doszło do spotkania stron w Wiedniu, gdzie siedzibę ma MAEA, na kolejnej rundzie negocjacji dotyczących irańskiego programu nuklearnego. Po rozmowach obie strony opublikowały wspólne oświadczenie, w którym ponownie podkreśliły chęć osiągnięcia porozumienia.
Szczegółów nie ujawniono, ale najpewniej chodzi o to, aby Teheran umożliwił agencji większy dostęp do swoich instalacji nuklearnych w celu ich skontrolowania.MAEA aktywnie zajmuje się działalnością nuklearną Iranu, który jest podejrzewany o wykorzystywanie swojego programu nuklearnego do budowy broni atomowej. Rozmowy MAEA-Iran rozpoczęły się na początku 2012 roku, ale do tej pory nie przyniosły żadnych efektów.
Rezultatów nie przyniosły również ostatnie rokowania w Genewie Iranu z sześcioma mocarstwami (USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy). Rokowania przerwano po północy z soboty na niedzielę bez porozumienia. Mają one być wznowione 20 listopada.Ich ostatecznym celem jest uzyskanie porozumienia ograniczającego najbardziej kontrowersyjne aspekty irańskiego programu nuklearnego. W zamian przewiduje się złagodzenie niektórych sankcji powodujących dotkliwe straty dla gospodarki Iranu.
Do najbardziej spornych spraw należy kwestia zamknięcia irańskiego reaktora mogącego służyć do produkcji wzbogaconego uranu o znaczeniu militarnym, losu irańskich zapasów wzbogaconego uranu oraz zakresu i terminów łagodzenia sankcji gospodarczych wobec Iranu.Mocarstwa zachodnie podejrzewają Iran, że jego program atomowy, oficjalnie służący rozbudowie potencjału energetycznego, służy też do produkcji broni nuklearnej. Iran odrzuca te oskarżenia, ale w ostatnim okresie zadeklarował gotowość do rozmów na ten temat.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.