Ustępujący komendant Gwardii Szwajcarskiej Elmar Mäder uważa, że jego formacja
jest "po macoszemu" traktowana przez różne gremia watykańskie.
W wywiadzie dla ukazującego się w Szwajcarii czasopisma „Der Schweizergardist“ (Gwardzista Szwajcarski) Mäder powiedział, że w tej sprawie interweniował u swoich zwierzchników. Teraz „praw i obowiązków sformułowanych na piśmie“ będzie musiał bronić nowy komendant gwardzistów.
44-letni Elmar Mäder jest komendantem Gwardii Szwajcarskiej od 1998 roku. W marcu br. zapowiedział odejście ze swojej funkcji, co nastąpi prawdopodobnie w sierpniu. Jego zdaniem, jednym z powodów niezadowolenia gwardzistów jest fakt, że obecnie Żandarmeria Watykańska „czuje się odpowiedzialna za wszystko“. Ponadto brakuje odpowiedniego porozumienia, wyraźnie określającego zakres kompetencji włoskich i watykańskich organów bezpieczeństwa.
Jednocześnie Mäder podkreślił, że dalsze istnienie Gwardii Szwajcarskiej uzasadnia nie tyle jej 500-letnia, piękna historia, ile „tylko i wyłącznie jakość naszej pracy“.
Gwardia Szwajcarska istnieje od 1506 r. i stanowi osobistą ochronę Papieża i Pałacu Apostolskiego, strzeże granic państwa watykańskiego, a od niedawna jej członkowie towarzyszą Papieżowi w podróżach zagranicznych. Każdego roku, 6 maja, odbywa się tradycyjne zaprzysiężenie nowych rekrutów.
Powołana do osobistej ochrony papieża Juliusza II, nie odgrywała żadnej roli w wojnach i politycznych walkach o władzę. Za czyn szczególnie bohaterski, a zarazem chrzest bojowy najmniejszej armii świata, uważa się walkę gwardzistów z liczącą 20 tys. żołnierzy armią cesarza Karola V podczas oblężenia Rzymu - tzw. sacco di Roma - 6 maja 1527 r. W obronie papieża zginęło wówczas 147 spośród 189 gwardzistów, wśród nich pierwszy kapitan Kaspar Röist. Była to największa tragedia w dziejach Gwardii Szwajcarskiej. Na tę pamiątkę zaprzysiężenie nowych rekrutów odbywa się rokrocznie 6 maja. Na placu św. Piotra nowi gwardziści składają swoją przysięgę papieżowi w obecności ambasadora Szwajcarii.
Do Gwardii Szwajcarskiej mogą wstępować tylko katolicy, nieżonaci, którzy odbyli służbę wojskową w swojej ojczystej Szwajcarii. Każdy z nich musi mieć co najmniej 174 cm wzrostu i w chwili wstąpienia na służbę Watykanu nieprzekroczony 30 rok życia. Obecnie w służbie papieża pracuje 110 gwardzistów.
Elmar Mäder jest 33. komendantem w historii Gwardii. Pochodzi z Zuzwil w kantonie Sankt Gallen, jest z wykształcenia prawnikiem. Komendant ma rangę pułkownika, jest członkiem Rodziny Papieskiej i ma tytuł szlachcica Jego Świątobliwości.
«« | « |
1
| » | »»