Do wspólnego zaangażowania w obronę wolności religijnej - wezwał kard. Kurt Koch chrześcijan i żydów.
Zdaniem przewodniczącego Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan, który stoi z urzędu na czele działającej w ramach tej struktury Komisji ds. Stosunków Religijnych z Judaizmem "wierni obu religii powinni dawać jasno i publicznie znak solidarności z wszystkimi atakowanymi z powodu ich wiary i modlić się za nich". Watykański hierarcha wystosował przesłanie do obradującej w Berlinie Konferencji Rabinów Europejskich (CER). Kard. Koch podkreślił, że zarówno chrześcijanie i Żydzi w obliczu "agresywnego sekularyzmu i wojującego ateizmu" mają zadanie, aby być świadkami "wymiaru transcendentnego". "Pod płaszczykiem `tolerancji` kryje się nowa nietolerancja wobec religijnych tradycji" - powiedział.
Ponad 200 rabinów z ponad 30 krajów europejskich spotkało się w dniach 8-12 listopada w Berlinie na swoim corocznym zebraniu plenarnym. Głównym jego punktem były obchody 75. rocznicy tzw. „kryształowej nocy” z 1938 roku. W przesłaniu kard. Koch nazwał wybór miejsca spotkania "aktem odwagi i przekonania".
"Niestety nadal konieczne jest potępienie antysemityzmu, który doprowadził do okrutnego i brutalnego doświadczenia Szoah, zamordowania europejskich Żydów. Papież Franciszek podkreśla na każdym spotkaniu z Żydami, że chrześcijanin nie może być antysemitą, gdyż samo chrześcijaństwo ma żydowskie korzenie" - napisał kard. Koch w przesłaniu do Konferencji Rabinów Europejskich.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.