Zjazd młodzieży muzułmańskiej w Warszawie

Młodzi muzułmanie z Europy Środkowo-Wschodniej spotkali się w Warszawie. Pochodzą z Litwy, Łotwy, Estonii, Białorusi, Ukrainy, obwodu kaliningradzkiego i Polski. Mają od 18 do 29 lat - informuje Rzeczpospolita.

Spotkanie nazwano zjazdem młodzieży muzułmańskiej, ale uczestniczy w nim tylko 35 osób. Wyłącznie mężczyźni. – Mamy ograniczone możliwości zakwaterowania – tłumaczy mufti Tomasz Miśkiewicz, przewodniczący Muzułmańskiego Związku Religijnego w Polsce. Zapewnia, że to jedyny powód niewielkiej liczby uczestników, a nie nikłe zainteresowanie bezpłatnym udziałem w sześciodniowym spotkaniu. Głównym celem organizatorów siódmego już zjazdu młodzieży muzułmańskiej, czyli przedstawicielstwa w Polsce Światowego Zgromadzenia Młodzieży Muzułmańskiej (WAMY) oraz Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP, jest kształcenie religijnych elit muzułmańskich. – Czynimy to w duchu tolerancji, zrozumienia i wspólnego pokojowego życia, zgodnie z naszą tatarską tradycją – mówi mufti Miśkiewicz. – Liczymy, że wśród tej młodzieży znajdą się osoby, które wybiorą studia religijne, czy to na uczelniach w dawnych republikach radzieckich, w Turcji czy w krajach arabskich. Na razie podczas zjazdu w Warszawie słuchają wykładów na temat historii islamu, kultury, etyki, prawa (szarijat). I modlą się. – Wstajemy o godz. 3 rano na wspólną modlitwę poranną, co normalnie czynią religijni muzułmanie u siebie w domu – mówi Ahmed Ismail, współorganizator zjazdu. Przyznaje, że celem takich spotkań jest też przełamanie wstydu i zachęcenie młodych do publicznego mówienia o swojej wierze, gdyż z powodu wydarzeń na świecie opinia publiczna ma wyłącznie negatywny wizerunek islamu. Do Warszawy przyjechali także mufti z Ukrainy i Estonii oraz przewodniczący organizacji muzułmańskich w tych krajach. Według szacunków w Polsce mieszka około 35 tysięcy muzułmanów, z tego 8 tysięcy należy do Muzułmańskiego Związku Religijnego. Tyle samo – 35 tysięcy – muzułmanów żyje na Litwie, 15 tysięcy w Estonii, 5 tysięcy na Łotwie, 60 tys. na Białorusi. Najwięcej, bo aż 600 tys., na Ukrainie (łącznie z Krymem).

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  15°C Sobota
  wieczór
  14°C Niedziela
  noc
  11°C Niedziela
  rano
  16°C Niedziela
  dzień
  wiecej »