Chiny: Po trzęsieniu ziemi wzrosła liczba praktykujących

Liczba praktykujących katolików w Syczuanie podwoiła się po trzęsieniu ziemi, jakie w maju br. nawiedziło tę chińską prowincję.

Według najnowszych danych, zginęło wówczas 69,2 tys. osób, a niemal 18,2 tys. uważa się za zaginione. Według ks. Jamesa Li Jinxuana z parafii w Mianzhu, położonej 70 km od stolicy prowincji, Chengdu, „po przeżytym kataklizmie katolicy mają teraz głębszą wiarę w Boga”. Na pierwszej Mszy św. w tymczasowym kościele w tym mieście zgromadziło się 27 lipca ponad 400 osób, dwukrotnie więcej niż zazwyczaj przychodziło na niedzielną Eucharystię. Duchowny przypisuje ten wzrost praktyk religijnych wizytom, jakie księża i siostry zakonne składali w domach, aby przynieść rodzinom poszkodowanym przez kataklizm duchową pociechę. Wzrosła dzięki temu żarliwość religijna tych parafian, którzy dotychczas byli niepraktykujący. Według danych kościelnych, 26 z 59 kościołów w diecezji Chengdu wymaga odbudowy po trzęsieniu ziemi, a kilka musi być przeniesionych w inne miejsce. Kolejne 23 świątynie czeka renowacja. Parafia w Mianzhu była jedną z trzech pierwszych, jakie diecezjalne biuro ds. odbudowy kościołów, które powstało 10 czerwca, wybrało do postawienia prowizorycznych świątyń. Zbudowano je z płyt cynkowo-stalowych, ocieplonych polistyrenem. Tymczasowy kościół w Mianzhu ma 123 m kw. i stoi naprzeciwko ruin dotychczasowej świątyni. Wcześniej, po jej zburzeniu przez trzęsienie ziemi, katolicy modlili się w namiotach. Zapadła już decyzja o jej odbudowie. Prowizoryczny kościół nie ma wyposażenia, więc większość parafian musi stać podczas liturgii. Odzyskano jedynie część ławek ze starej świątyni. Lokalne władze przeznaczyły dla księdza i biura parafialnego trzyizbowy dom przy kościele. Parafia musiała jednak zawiesić letnią katechizację dla dzieci. Na budowę prowizorycznych kościołów w Mianzhu, Pengzhou i Xiushui diecezja Chengdu otrzymała fundusze od katolickiej organizacji charytatywnej Jinde Charities z prowincji Hebei. Kwotę ok. 230 tys. juanów (prawie 34 tys. USD) zebrano wśród katolików w całych Chinach.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  24°C Środa
  wieczór
  22°C Czwartek
  noc
  18°C Czwartek
  rano
  25°C Czwartek
  dzień
  wiecej »