Paragwaj: Prezydent będzie wcielał w życie teologię wyzwolenia?

Nowy prezydent Paragwaju, były biskup Fernando Lugo Méndez „w pełni utożsamia się z teologią wyzwolenia" - zapewnił jeden z przedstawicieli tego kierunku Leonardo Boff.

Jest on zdania, że Lugo w działaniach swego rządu kierował się będzie główną przesłanką teologii wyzwolenia – opcją na rzecz ubogich. Ordynariusz paragwajskiej diecezji Ciudad del Este bp Rogelio Livieres Plano powiedział dziennikowi „La Nación”, że opinie teologiczne Boffa zostały odrzucone przez Stolicę Apostolską w 1985 r., a on sam odszedł z Kościoła w 1992 r. „Doktryna Boffa nie jest doktryną Kościoła katolickiego” – podkreślił hierarcha. Wyjaśnił też, że teologia wyzwolenia nie ma wyłączności na „opcję na rzecz ubogich”, gdyż kieruje się nią cały Kościół katolicki. Lugo spotkał się z Boffem 28 lipca na uniwersytecie w San Lorenzo. Komentując kontakty między nimi oraz ewentualne wcielanie w życie marksistowskiej teologii wyzwolenia w Paragwaju, bp Livieres Plano wskazał, że związki między Lugo i Boffem są dobrze znane. Natomiast sama teologia wyzwolenia stanowi „problem wewnętrzny Kościoła”, gdyż jest „błędnym sposobem rozumienia kapłaństwa i całej teologii”. – Lugo przed laty popadł w ten błąd, który ma charakter nie polityczny, lecz doktrynalny – stwierdził biskup Ciudad del Este. Podczas wizyty w Peru w maju br. Lugo przyznał, że jego obecne zaangażowanie polityczne ma związek z teologią wyzwolenia, którą zaczął studiować w kolegium dominikańskim w stolicy tego kraju, Limie. W latach 70. i 80. organizowane tam były letnie kursy teologii wyzwolenia, prowadzone przez jej twórcę, peruwiańskiego teologa ks. Gustavo Gutiérreza Merino. Również w maju Lugo ogłosił, że były ksiądz Pablino Cáceres będzie w jego rządzie odpowiadał za sprawy społeczne. Jego celem będzie walka z ubóstwem, szczególnie wśród rolników i Indian. 55-letni Cáceres jest byłym redemptorystą, znanym z zaangażowania w „duszpasterstwo społeczne” w departamencie Concepción, położonym na północ od stołecznego Asunción. W 2001 r. złożył prośbę o przeniesienie do stanu świeckiego.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  24°C Sobota
  noc
  21°C Sobota
  rano
  28°C Sobota
  dzień
  29°C Sobota
  wieczór
  wiecej »