Węzeł do przecięcia

Nie ulega wątpliwości, że tak jak jest być nie może. Sytuacja dawno dojrzała do przecięcia. Z całą pewnością bolesnego dla wszystkich. Ale im szybciej do niego dojdzie, tym lepiej.

W dzisiejszej Gazecie Wyborczej znalazł się obszerny tekst na temat parafii w Jasienicy. Parafianie zamierzają napisać list do papieża Franciszka. Przy okazji artykuł pokazuje sytuację panującą w tej parafii. Z punktu widzenia wiary dramatyczną.

Nazywają nas bydłem, hołotą, szumowinami – skarżą się parafianie, mając na myśli stosunek obecnych duszpasterzy do nich. Z pewnością – jeśli kiedykolwiek i z czyichkolwiek ust takie słowa padły, nieważne czy wprost czy w ukryciu – wymaga to co najmniej jasnego wyrażenia skruchy. Im szybciej, tym lepiej.

Nie wiem, dlaczego Kościoła w czasie Mszy świętej pilnuje policja, ale bez względu na rodzaj podejrzenia wyłącznie pogarsza sytuację. Jej obecność odbierana jest jak obelga. I trudno się dziwić. A z punktu widzenia wiary tworzy się coś niewyobrażalnego: wspólnota zgromadzona na Eucharystii boi się siebie nawzajem do tego stopnia, że potrzebuje policyjnego straszaka? A jeśli nawet obawy dotyczą osób "z zewnątrz", to co? Pasterze boją się powierzonych im owiec?  Przecież to szaleństwo!

Trzeba jednak powiedzieć jasno: eskalacji konfliktu w parafii winne są wszystkie strony. Bynajmniej nie tylko jej obecni duszpasterze, a już najmniej bp Hoser.

W lipcu w wywiadzie dla Tygodnika Powszechnego ks. Lemański mówił: Czuję się odpowiedzialny za to, że emocje przekroczyły niebezpieczny próg. Gdybym mógł cofnąć czas, starałbym się tonować emocje. Piękna deklaracja. Ale jeśli chce tonować emocje, to czemu co niedziela odprawia w tej parafii Mszę świętą? Przychodzą na nią tłumy. Tych, którzy się ze zmianą proboszcza nie pogodzili. Jeśli niedzielna Msza święta staje się demonstracją sprzeciwu wobec decyzji biskupa, to zdecydowanie nie jest to godne przeżywanie Mszy świętej.

Nie ulega wątpliwości, że tak jak jest być nie może. Sytuacja dawno dojrzała do przecięcia. Z całą pewnością bolesnego dla wszystkich. Ale im szybciej do niego dojdzie, tym lepiej.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Andrzej1
  20.11.2013 07:55
  Niestety w tych ciężkich dla Kościoła czasach gdy jest On niespawiedliwie atakowany, dodatkowo mamy niezbyt mądrych księży. Serce boli i płakać się chce.
 • chochlik
  20.11.2013 15:44
  Dobry tekst, szkoda ,ze brak pointy.

  Na czym miało by polegać owe przecięcie ?
  Na dyktatorskiej decyzji hierarchy ? ona już jest ... więc po cóż przecinać po raz drugi?

  Na wygłuszeniu głosu mediów ? nierealne.

  Na zagłuszeniu emocji ? niemożliwe , człowiek posiada emocje , takim stworzył go Pan , ale jeśli rzeczywiście braknie emocji ... to znaczy ,że mamy cos gorszego niż emocje-
  obojętność , tak obojętność gorsza jest niż emocje , nawet złe.

  Droga Autorko , jeden mały rok i... miałabyś tekst który miał szanse być węzłowym , szerszym w swym znaczeniu niż ramy tej strony.

  To o czym piszesz to... kryzys władzy...

  [ nie wiem czy mój tekst zostanie zatwierdzony przez Admin. ] ale jeśli zostanie...
  proszę dokonać syntezy takich zjawisk jak :

  a/ pedofilia i jej tuszowanie [ przez niektórych ]

  b/ nieporadność mediów kościelnych [ oprócz Internetu ]całe to zamieszanie jest dowodem na to ,że... brakuje gospodarza , kogoś kto mógłby nadać sens istnienia w/w mediom
  rasowy polityk [ biskup to tez polityk , taka jest definicja ] nigdy by na "takie numery" nie pozwoliłby.

  c/ niekiedy skrajne oceny sytuacji religijno- społecznej opisane j/w.
  hierarchia zaczyna być ciałem jeśli nie obcym to na pewno wyobcowanym.
  to zupełnie inny świat...
  nie będę dalej ciągnął za bardzo to kojarzy się z czasami przed luterańskimi.
  To nie musi być eksplozja , to może być powolne obumieranie.

  Drogi hierarchii i laikatu zaczynają być [ a może już są ] drogami różnych kościołów ]
  To kryzys władzy , wyobcowanej władzy, władzy widzącej siebie , swoje najbliższe kręgi ...i nic więcej.

  Cóż, nie po raz pierwszy.
  Jakie jest największe zło ? arbitralny stosunek do ludzi , z kart Ewangelii widać Mesjasza ROZMAWIAJĄCEGO ,
  z jawnogrzesznicą, z apostołami ,z celnikami ,
  z Samarytanką.

  Czy widzieliście rozmawiającego biskupa ?
  ja nie....
  eh ! " uczeń Chrystusa "...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Sponsorowane

  Www.CzesciAuto24.PL

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 1 2
  8°C Poniedziałek
  noc
  4°C Poniedziałek
  rano
  10°C Poniedziałek
  dzień
  11°C Poniedziałek
  wieczór
  wiecej »