Przesłanie Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego na zakończenie Ramadanu 2008 r.

Dobiega końca ramadan, muzułmański miesiąc postu. Pierwszego października wyznawcy islamu rozpoczną trzydniowe obchody Id al-Fitr, święta Zakończenia (dosłownie „łamania") Postu.

W naszym cyklu mówiliśmy już i o poście w islamie, i o znaczeniu ramadanu. Przypomnijmy tylko, że chodzi o dziewiąty miesiąc w islamskim kalendarzu, podczas którego muzułmanie poszczą na pamiątkę objawienia Koranu i rozpoczęcia misji Mahometa. W praktyce oznacza to wstrzymywanie się od spożywania pokarmów, picia, palenia papierosów i odbywania stosunków seksualnych od wschodu do zachodu słońca. Post nie obowiązuje w nocy, a w święta jest nawet zabroniony. W świąteczne dni należy wielbić Boga i z wdzięcznością rozkoszować się Jego darami (m.in. szczególnie na tę okazję przygotowanymi pokarmami). Do ważnych elementów świętowania należą wspólna modlitwa rytualna, odwiedziny krewnych i przyjaciół oraz ofiara na biednych i potrzebujących. W tych dniach muzułmanie obdarowują się nawzajem prezentami i składają sobie życzenia. Począwszy od 1967 roku, życzenia na zakończenie ramadanu muzułmanie otrzymują również z Watykanu. Przesłania te nawiązują do elementów wiary i wzajemnej współpracy oraz wspólnego obu religiom systemu wartości. Zdecydowana większość wyznawców islamu przyjmuje przesłanie jako wyraz serdeczności i szacunku ze strony Kościoła katolickiego. Kontynuując ponadczterdziestoletnią tradycję, także w tym roku – do życzeń dołączono refleksję nad ważnym zagadnieniem. Temat tegorocznego orędzia brzmi: „Chrześcijanie i muzułmanie: wspólnie na rzecz godności rodziny”. Podkreślając znaczenie rodziny i szacunek, jakim darzą ją wyznawcy obu religii, autorzy przypominają, że rodzina jest rzeczywiście „pierwszą szkołą” i „podstawową komórką społeczeństwa”. Pielęgnuje bowiem i przekazuje następnym pokoleniom tak wielkie wartości, jak: miłość, życie, gościnność i szacunek dla drugiej osoby, niezależnie od istniejących różnic. Jak wspomniano, przesłanie zawiera przede wszystkim życzenia z okazji święta zakończenia postu. Jest ono również przypomnieniem o odpowiedzialności, jaką chrześcijanie i muzułmanie ponoszą bezpośrednio za rodzinę, a pośrednio także za przyszłość ludzkości. Płynące z Watykanu słowa są także apelem do wyznawców obu religii o połączenie sił i zmagań w walce o godność i należyte miejsce rodziny we współczesnym świecie. Cały dokument składa się z siedmiu krótkich punktów. Jego sygnatariusze, a więc przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, kard. Jean-Louis Tauran i jej sekretarz, abp Pier Luigi Celata, nazywają adresatów przesłania przyjaciółmi. Już we wstępie zapewniają muzułmanów o bliskości tych chrześcijan, którzy wraz z nimi dzielili czas refleksji i postu oraz uczestniczyli w ich rodzinnym świętowaniu. Chodzi tu przede wszystkim o tzw. iftar, a więc spożyty po zachodzie słońca posiłek, na który muzułmanie często zapraszają swoich znajomych i przyjaciół. W ten sposób, jak głosi przesłanie, umocniły się między wyznawcami obu religii więzi przyjaźni, a dialog stał się rzeczywistością.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  26°C Poniedziałek
  dzień
  26°C Poniedziałek
  wieczór
  23°C Wtorek
  noc
  18°C Wtorek
  rano
  wiecej »