Ameryka Łacińska walczy o ochronę życia i rodziny

W Ameryce Łacińskiej podejmowane są liczne inicjatywy na rzecz obrony i promocji rodziny oraz ludzkiego życia. Dotyczy to zarówno kwestii legislacyjnych, jak i zjawisk społecznych.

Kościół stara się uwrażliwiać wiernych na istniejące problemy, a zarazem naciskać w tej sprawie czynniki oficjalne. Okazją do tego może być XVIII Szczyt Iberoamerykański, który ma się zebrać końcem października (29-31 października) w San Salvador. Głównym tematem dyskusji wysokich przedstawicieli państw regionu ma być młodzież i rozwój. Arcybiskup stolicy Salwadoru, Fernando Sáenz Lacalle, zaapelował do uczestników spotkania o uwzględnienie w programie także kwestii rodziny, której jego zdaniem nie wolno pomijać w tak sformułowanym temacie. Problem przemocy wśród młodzieży stanowił przedmiot posiedzenia Wydziału „Sprawiedliwość i Solidarność” Rady Episkopatów Ameryki Łacińskiej (CELAM) (23-27 września). Spotkanie w Tegucigalpie miało na celu skoordynowanie duszpasterskich działań w zwalczaniu zorganizowanej przestępczości nieletnich. Zjawisko to szczególnie dokuczliwe jest w Gwatemali, Hondurasie i Salwadorze. W tym samym czasie (23-25 września) spotkali się w Bogocie szefowie komisji episkopatów i organizacji kościelnych zajmujących się promocją i obroną życia. Omawiano wspólne dla całego regionu wyzwania związane z działalnością pro life oraz planowe rozwijanie takiej aktywności na kontynencie latynoamerykańskim. Postanowiono, że w tym celu przy wszystkich konferencjach biskupich regionu powstaną specjalne sekcje ds. obrony życia. W dalszej perspektywie planuje się utworzenie Sieci dla Życia Ameryki Łacińskiej i Karaibów w celu koordynacji działań i wymiany informacji. Z kolei w Brazylii w pierwszych dniach października obchodzony będzie Krajowy Tydzień Życia promujący nienaruszalność tego podstawowego prawa człowieka. Preludium do duszpasterskiej inicjatywy stanowił kongres duszpasterstwa rodzin, który odbył się na początku września w Rio de Janeiro.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  24°C Czwartek
  dzień
  25°C Czwartek
  wieczór
  23°C Piątek
  noc
  19°C Piątek
  rano
  wiecej »