Ostrzyhom: Agencje prasowe najskuteczniejszym medium ewangelizacyjnym

Benedykt XVI pragnie, aby pracownicy środków społecznego przekazu przestrzegali prawdy informacji i prawdy o człowieku. Stwierdzenie to znalazło się w papieskim przesłaniu do uczestników zgromadzenia plenarnego Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), które w imieniu Ojca Świętego przesłał sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone.

Przewodniczący 33 episkopatów krajowych oraz biskupi Luksemburga, Monako i Mołdawii od 30 września obradują w Ostrzyhomiu na Węgrzech na temat „Kościół i media. O wspólną służbę prawdzie”. Podczas dzisiejszej sesji przewodniczący Komisji CCEE "Media" bp Jean-Michel di Falco Leandri z Francji przedstawił wyniki ankiety przeprowadzonej przez Radę w poszczególnych episkopatach, zatytułowanej „Kościół a media”. Wynika z niej, że w wielu wypadkach Kościół jest nadal postrzegany jako główna instytucja promująca człowieka i broniąca wartości w obliczu ataków kultury materialistycznej i liberalnej. Biskup sprawozdawca zaproponował m.in. utworzenie europejskiej szkoły dziennikarstwa katolickiego, wspólnej stacji katolickiej, banku danych a także programów telewizyjnych i radiowych. Jego zdaniem warto zredagować internetowy słownik terminów kościelnych i w ten sposób przyczynić się do formacji dziennikarzy. Biskup widzi też potrzebę utworzenia sieci rzeczników prasowych poszczególnych diecezji na naszym kontynencie. Przewodniczący komisji medialnej zauważył, że wprawdzie nie sposób mówić w Europie o jakiejś zorganizowanej kampanii oczerniającej Kościół, to jednak często mamy do czynienia z atakiem na wartości chrześcijańskie (małżeństwo, rodzina, problem obrony życia). Z przeprowadzonej ankiety wynika potrzeba bezpośredniego dialogu z dziennikarzami oraz gotowości poszczególnych biskupów i ich rzeczników do odpowiedzi na stawiane pytania. Stąd decyzje niektórych episkopatów o utworzeniu i rozwoju własnych środków przekazu (dzienniki, telewizja, radio, agencje prasowe). Zdaniem francuskiego hierarchy, do najskuteczniejszych i najważniejszych środków należą strony internetowe i agencje prasowe. Świat mediów należy uznać za teren ewangelizacji. Sukces pracy katolickich środków przekazu zależy przede wszystkim od komunikowania się w Kościele i wymaga on cierpliwości, kompetencji i wzajemnej znajomości – stwierdził bp J.-M. di Falco, ktory sam wcześniej przez wiele lat był rzecznikiem prasowym episkopatu francuskiego.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  30°C Niedziela
  wieczór
  26°C Poniedziałek
  noc
  22°C Poniedziałek
  rano
  29°C Poniedziałek
  dzień
  wiecej »