Abp Gądecki: Byłbym szczęśliwy, gdyby spotkanie Taize odbyło się w Poznaniu

Byłbym szczęśliwy, gdyby przyszłoroczne Europejskie Spotkanie Młodych organizowane przez Ekumeniczną Wspólnotę z Taize odbyło się w Poznaniu - oświadczył w poniedziałek dziennikarzom metropolita poznański, abp Stanisław Gądecki.

Informacja o miejscu spotkania zostanie oficjalnie ogłoszona podczas najbliższego czuwania modlitewnego, które na przełomie grudnia i stycznia odbędzie się w Brukseli. Na zakończenie każdego ze spotkań przeor Taize zaprasza bowiem tradycyjnie na kolejny zlot. „Byłbym szczęśliwy, gdybym mógł pojechać do Brukseli i usłyszeć taką wiadomość przed Sylwestrem” – odparł abp Gądecki po powrocie z rzymskiego Synodu Biskupów, pytany podczas briefingu na lotnisku Ławica o możliwość zorganizowania spotkania w Poznaniu. „Bo komu, jak komu, ale biskupowi zależałoby na tym, żeby Poznań stał się centrum europejskiego spotkania młodzieży i żeby stał się centrum nowej chrześcijańskiej, modlącej się młodej Europy” – dodał metropolita poznański. Na pytanie, czy zamierza się udać pod koniec grudnia do Brukseli na najbliższe czuwanie modlitewne z udziałem wspólnoty z Taize, abp Gądecki odpowiedział dyplomatycznie: „Byłbym szczęśliwy, gdybym się tam wybrał”. Zaproszenie do zorganizowania spotkania w stolicy Wielkopolski abp Gądecki wystosował do braci z Taize już trzy lata temu razem z prezydentem Poznania, Ryszardem Grobelnym. Pół roku temu w jednym z poznańskich kościołów odbyło się natomiast czuwanie modlitewne dla młodzieży o zasięgu lokalnym, w którym wziął udział przeor Taize, brat Alois. W minionym tygodniu pochodzący z Poznania brat Marek Durski, który 30 lat temu jako pierwszy Polak wstąpił do skupiającej katolików i protestantów wspólnoty Taize, zasugerował możliwość zorganizowania spotkania w jego rodzinnym mieście. „W Brukseli możemy się spodziewać, że usłyszymy miłą wiadomość” – stwierdził brat Marek w wypowiedzi dla Radia Merkury – Regionalnej Rozgłośni Polskiego Radia w Poznaniu, pytany o szanse spotkania w stolicy Wielkopolski. Założona w 1940 roku przez brata Rogera w Burgundii wspólnota Taize organizuje Europejskie Spotkania Młodych od 30 lat. Stolica Wielkopolski byłaby po Wrocławiu i Warszawie trzecim polskim miastem, które gościłoby uczestników takiego zlotu.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  17°C Środa
  rano
  20°C Środa
  dzień
  21°C Środa
  wieczór
  20°C Czwartek
  noc
  wiecej »