COMECE: Raport o zmianach klimatycznych

Sprawiedliwość międzypokoleniowa oraz solidarność z krajami Południa - na tych dwóch zasadach powinny się opierać wszelkie zmagania o powstrzymanie zmian klimatycznych na świecie - uważa grupa ekspertów, którzy na zamówienie Konferencji Episkopatów Unii Europejskiej (COMECE) opracowali raport pod tytułem „Refleksja chrześcijańska o zmianach klimatycznych".

Apelują oni również do chrześcijan, aby dali przykład nowego, bardziej przyjaznego dla natury stylu życia. Stolicy Apostolskiej proponują ratyfikowanie protokołu z Kyoto, a Papieżowi wydanie specjalnej encykliki o ekologii. Aby uporać się ze zmianami klimatycznymi nie wystarczą decyzje polityczne – czytamy w opublikowanym 29 października raporcie. - Trzeba przekonać obywateli do zmiany stylu życia. Powinien się on opierać na świadomym i dobrowolnym umiarkowaniu, które nie byłoby postrzegane jako ograniczenie, lecz jako sposób na polepszenie warunków życia. W życiu, w którym obecnie dominującą rolę odgrywają dobra materialne, większe znaczenie powinny zyskać wartości kulturalne i relacje międzyludzkie. Raport wzywa Unię Europejską, aby stała się prekursorem ogólnoświatowych reform i zajęła wyraźne stanowisko w obronie przyszłych pokoleń i mieszkańców krajów rozwijających się. Te dwie kategorie ludzi poniosą bowiem najcięższe konsekwencje zmian klimatycznych. Do tej prekursorskiej roli Europa jest szczególnie predysponowana ze względu na swe zasoby technologiczne i finansowe, a także doświadczenie w dziedzinie współpracy międzynarodowej – czytamy w dokumencie. Grupa robocza COMECE ds. zmian klimatycznych została ustanowiona przez biskupów z Unii Europejskiej w styczniu br. Na jej czele stanął były komisarz europejski ds. rolnictwa prof. Franz Fischler. W grupie dziesięciu ekspertów znalazł się również prof. Leszek Karski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  27°C Sobota
  wieczór
  24°C Niedziela
  noc
  19°C Niedziela
  rano
  27°C Niedziela
  dzień
  wiecej »