ONZ: Stolica Apostolska apeluje o powrót do etyki biznesu

Stolica Apostolska podziela zdanie tych, którzy uważają, że przyczyną kryzysu jest brak integralnych i skutecznych systemów kontroli, a także powszechna dziś niechęć do jakichkolwiek form dozoru. Prawdziwe przyczyny kryzysu są jednak jeszcze głębsze. - podaje Radio Watykańskie.

Trzeba powrócić do podstawowych praw etyki biznesu, aby system finansowy na nowo stał się wiarygodny dla ludzi powierzających mu swoje oszczędności – powiedział na forum ONZ stały obserwator Stolicy Apostolskiej. Abp Celestino Migliore uczestniczył w dyskusji panelowej zgromadzenia ogólnego na temat kryzysu finansowego. Stolica Apostolska – powiedział watykański dyplomata – podziela zdanie tych, którzy uważają, że przyczyną kryzysu jest brak integralnych i skutecznych systemów kontroli, a także powszechna dziś niechęć do jakichkolwiek form dozoru. Prawdziwe przyczyny kryzysu są jednak jeszcze głębsze. Nie wynikają jedynie z błędów natury technicznej, lecz mają podłoże etyczne; są skutkiem zapomnienia o podstawowych prawach etyki biznesu. Kredyty są czymś niezbędnym – przyznał abp Migliore. – Trzeba jednak zapewnić, aby spełniały swą funkcję. Jest nią rozwój produkcji, a w żadnym wypadku nie spekulacja. Jeśli ukrywa się ryzyko niespłacenia długu, kredytobiorca staje się prawdziwym oszustem i złodziejem w stosunku do oszczędzających. A tymi ostatnimi są na ogół emeryci, rodziny, małe firmy, zwykli ludzie, dla których oszczędności stanowią ważne źródło utrzymania. Z tego względu niezbędna jest przejrzystość systemu finansowego, tak aby ludzie wiedzieli, co dzieje się z ich oszczędnościami. Wymaga to nie tylko skutecznych systemów kontroli, ale również wysokich standardów etycznych w świecie finansowym. Stały obserwator Stolicy Apostolskiej zwrócił też uwagę na swoisty brak równości wobec prawa. Nierzadko państwa przeprowadzają bardzo rygorystyczne kontrole na szczeblu konsumenckim, a na wyższym poziomie gospodarczym bywają natomiast bardziej pobłażliwe. Podsumowując, abp Celestino Migliore zauważył, że obecny kryzys będzie musiał prowadzić do zmiany stylu życia i konsumpcji wszystkich obywateli. Trzeba promować oszczędzanie, wzmacniać kapitał produkcyjny i inwestować w rozwój osobowy. Przemawiają za tym nie tylko względy finansowe, ale również ekologia i sprawiedliwość względem przyszłych pokoleń.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8
  1°C Niedziela
  noc
  -1°C Niedziela
  rano
  3°C Niedziela
  dzień
  4°C Niedziela
  wieczór
  wiecej »