Indie: Konflikty etniczne podłożem ataków terrorystycznych w stanie Asam

W atakach terrorystycznych w Guwahati, największym mieście indyjskiego stanu Asam, zginęło 70 osób, a 300 zostało rannych. Bomby wybuchły w 16 miejscach, m.in. w kościele baptystów. Jak dotąd nikt nie przyznał się do zamachów.

„Podłożem ataków są konflikty etniczne i bezrobocie” – powiedział o. Jerry Thomas, salezjanin i rektor Uniwersytetu Don Bosco w Guwahati. O. Thomas w rozmowie z agencją AsiaNews wyjaśnił tło zamachów, do których doszło 30 i 31 października w Guwahati. Jego zdaniem, za wybuchami stoi profesjonalna grupa terrorystyczna. Jedną z organizacji, która – w opinii salezjanina – byłaby do nich zdolna, to Harkat-ul-Jihad-al-Islami, radykalne ugrupowanie islamskie działające w Bangladeszu. Możliwymi sprawcami są również pakistańskie służby specjalne. Stan Asam leży na granicy Indii z Bangladeszem. W latach 1947-1971 był on częścią Pakistanu. Między tymi trzema państwami wciąż toczą się spory terytorialne. O. Thomas zaznaczył, że w ostatnich latach w Asamie wyszły na jaw konflikty etniczne i społeczne. Hinduiści stanowią 65 proc. ludności tego regionu Indii, słynącego z uprawy herbaty, muzułmanie 30 proc., a chrześcijanie 4 proc.. Mieszkańcy posługują się trzema, bardzo różniącymi się od siebie, językami: asamskim, bodo i bengalskim. Coraz więcej imigrantów z Bangladeszu pracuje w Asamie. Dodatkowo rząd centralny w Delhi znacznie podwyższył podatki, co przyczyniło się do zwiększania obszaru ubóstwa i wywołało poczucie wyzysku wśród mieszkańców. Zakonnik podkreślił, iż region jest przemysłowo zacofany, a władze skorumpowane. Z powodu napiętej sytuacji społecznej i politycznej nikt nie chce w Asamie inwestować. W szczególnie trudnej sytuacji są ludzie młodzi, którzy pozostają bez perspektyw na znalezienie pracy.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  14°C Środa
  rano
  20°C Środa
  dzień
  21°C Środa
  wieczór
  17°C Czwartek
  noc
  wiecej »