Kolorado i Południowa Dakota przeciwko bezwzględnemu zakazowi aborcji

Wyborcy Kolorado i Południowej Dakoty odrzucili projekty zmian prawa, które mogłyby znacznie ograniczyć lub całkowicie zakazać aborcji. Z kolei stan Waszyngton został drugim w USA po Oregonie, gdzie w majestacie prawa będzie można dokonać eutanazji, czyli przeprowadzić tzw. wspomagane przez lekarza samobójstwo.

W Kolorado odrzucano propozycję zmiany statusu prawnego embrionów. Według jego założeń nienarodzone dziecko, również te powołane do istnienia metodą „in vitro”, jest osobą ludzką. Inicjatorem nowelizacji konstytucji stanowej była organizacja pro-life "Równe prawa". Zmiana miała polegać na rozszerzeniu dotychczasowego pojęcia osoby, aby objąć nim ludzką istotę od chwili poczęcia. Przeciwko tym planom gwałtownie protestowała amerykańska organizacja proaborcyjna Planned Parenthood. Natomiast w południowej Dakocie wyborcy w towarzyszącemu wyborom prezydenckim referendum nie wyrazili zogdy na zakaz aborcji z wyjątkiem przypadków gwałtów, kazirodztwa i zagrożenia życia matki. Bardziej radykalna wersja poprawki – nie uwzględniającej sytuacji gwałtów i kazirodztwa – przepadła w głosowaniu 2 lata temu. Tym razem za nową wersją było 45 proc wyborców, przeciw 55 proc. W stanie Waszyngton wyborcy poparli inicjatywę legalizacji eutanazji w przypadkach osób nieuleczalnie chorych, którym przepisywany jest specyfik powodujący śmierć. Pacjent musi przyjąć środek samodzielnie. Od czasu obowiązywania przepisów w stanie Oregon zakończyło w ten sposób życie 340 osób, w większości chorych na raka.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  20°C Wtorek
  dzień
  21°C Wtorek
  wieczór
  19°C Środa
  noc
  18°C Środa
  rano
  wiecej »