USA: Powyborcze komentarze i analizy

Wybory w Stanach Zjednoczonych zmieniły sytuację w tym kraju. Pojawiają się kolejne komentarze, także ze strony kościelnej.

Zdaniem „L'Osservatore Romano” wybór Baracka Obamy na prezydenta Stanów Zjednoczonych to „wybór, który jednoczy”. W tak właśnie zatytułowanym komentarzu, pióra Giuseppe Fiorentino, watykański dziennik, który w przeddzień głosowania twierdził, że „wszystko jest możliwe”, stwierdza m.in., że po raz kolejny „Ameryka udowodniła, że jest prawdziwie krajem nowej granicy, owszem, granicy wciąż nowej i dynamicznej, zdolnym przezwyciężyć rozłamy i podziały, które jeszcze niedawno mogły wydawać się nieuleczalne”. „W końcu doszło do zmiany” - napisał Giuseppe Fiorentino, cytując jedno z haseł kampanii wyborczej kandydata demokratów. Zdaniem komentatora, znamienny jest fakt, że „największe mocarstwo świata powierzyło kierownictwo krajem politykowi, który potrafił okazać się najbardziej przekonujący”. „Kandydatowi, który potrafił zaskarbić sobie szacunek elektoratu potrzebującego nowego zaufania, a przede wszystkim szybkiego gospodarczego odrodzenia. W tym krytycznym momencie nie miał znaczenia fakt, że chodzi o polityka kolorowego” – czytamy w komentarzu. Fiorentino uważa ten wybór za „bardzo pragmatyczny”, a przede wszystkim świadczący o pragnieniu „jedności i spójności” Amerykanów. „Barack Obama zdaje sobie sprawę, że droga, która go czeka, nie będzie usłana różami. Czekają go wielkie wyzwania polityczne, społeczne, ekonomiczne i moralne. Poczynając od konieczności zdobycia poparcia tych stanów, gdzie silniejsza jest obecność konserwatystów. Będzie to możliwe także dzięki nienagannemu przyjęciu wyniku głosowania przez McCaina, który z przykładnym poczuciem racji państwa, nazwał elekta «moim prezydentem». Z powszechnym poparciem Obama będzie mógł podjąć wielkie kwestie wewnętrzne i międzynarodowe” - konkluduje komentator „L'Osservatore Romano”. *** We wtorkowych wyborach w USA Baracka Obamę poparło około 54 proc. amerykańskich katolików. - donosi amerykański portal "Catholic Culture". Większość protestanckich wyborców głosowała tymczasem za Johnem McCainem (również 54 proc.). Portal poinformował, że w siedmiu stanach, w których katolicy stanowią 30 proc. populacji, wygrał Obama. Wśród ośmiu stanów, gdzie katolicy stanowa mniej niż 5 proc. ludności, siedem poparło kandydata republikańskiego.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  27°C Sobota
  wieczór
  24°C Niedziela
  noc
  19°C Niedziela
  rano
  27°C Niedziela
  dzień
  wiecej »