Mucha nazwana na cześć Niesiołowskiego

Pochodzący z Indii gatunek muchówki, odkrył polski naukowiec dr Andrzej Józef Woźnica z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Owad zyskał nazwę "Suillia niesiolowskii", na cześć znanego entomologa, polityka prof. Stefana Niesiołowskiego. Czy jest agresywna?

Muchówka Suillia niesiolowskii to gatunek muchy. Należy do rodziny błotniszkowatych, ma około 4 mm długości, żółto-pomarańczową barwę z charakterystycznymi plamkami na skrzydłach. Pochodzi z Indii, a występuje na terenach górskich, na wysokości ok. 2,5 do 3 tys. metrów. Na razie nic nie wiadomo na temat biologii tego gatunku, ale naukowcy sądzą, że - podobnie jak inne gatunki z tego rodzaju - larwy rozwijają się w grzybni i owocnikach grzybów kapeluszowych.

"Gatunek Suillia niesiolowskii jest bardzo rzadki i znany do tej pory z czterech okazów: jednego samca i trzech samic, zebranych w latach 30. XX wieku przez ekspedycję brytyjską" - wyjaśnił dr Andrzej Józef Woźnica. Odnaleziony w ubiegłym wieku gatunek cały ten czas przeleżał w gablotach i czekał na odkrycie i opisanie.

"Na terenach trudno dostępnych często robi się badania na szeroką skalę, zbiera materiały. Ze względu na brak specjalistów w danej dziedzinie zebrane okazy potem leżą i czekają aż pojawi się ekspert, który będzie mógł je opisać" - powiedział PAP dr Woźnica.

To właśnie z inicjatywy dr. Woźnicy muchówka zyskała nazwę Suillia niesiolowskii na cześć znanego entomologa prof. Stefana Niesiołowskiego. "Jest on specjalistą od muchówek i w dowód jego uznania postanowiłem dać takie imię nowemu gatunkowi. Mimo licznych obowiązków związanych z działalnością polityczną prof. Niesiołowski uczestniczy w zjazdach Sekcji Dipterologicznej Polskiego Towarzystwa Entomologicznego. Już powiedziałem mu o nazwie dla muchówki i bardzo się ucieszył" - dodał dr Woźnica.

Oficjalnie nazwa Suillia niesiolowskii zacznie obowiązywać po tegorocznych Świętach Bożego Narodzenia. "Opracowanie na temat nowej muchówki pod koniec grudnia ukaże się w Polskim Piśmie Entomologicznym. Gdy tylko informacja opisująca muchówkę zostanie opublikowana, to wejdzie ona w użycie" - wyjaśnił PAP dr Woźnica.

Badaniem bioróżnorodności muchówek błotniszkowatych Woźnica zajmuje się jako jeden z kilku naukowców na świecie. Do tej pory opisał 38 gatunków muchówek z tej rodziny. Spośród opisanych przez niego gatunków, aż dziewięć należy do rodzaju Suillia. Gatunki reprezentujące ten rodzaj muchówki występują w miejscach wilgotnych, porośniętych mszakami oraz paprociami i przechodzą rozwój w grzybach, niektóre z nich mogą być potencjalnym zagrożeniem w uprawie grzybów jadalnych np. pieczarek i trufli.

Stefan Niesiołowski ukończył studia na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Łódzkiego. W 2005 r. otrzymał tytuł naukowy profesora. Posłem był nieprzerwanie od 1989 do 2001 roku. W 2005 roku został senatorem Platformy Obywatelskiej, a w wyborach parlamentarnych w 2007 r. po raz czwarty uzyskał mandat poselski, który sprawuje do dziś. Jest posłem Platformy Obywatelskiej znanym przede wszystkim z ostrych ataków na swoich oponentów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
22°C Sobota
rano
23°C Sobota
dzień
24°C Sobota
wieczór
22°C Niedziela
noc
wiecej »