Duma Państwowa Rosji w środę przyjęła uchwałę o amnestii, która obejmie aktywistów Greenpeace'u, zatrzymanych po proteście na M. Barentsa i oskarżonych przez Komitet Śledczy FR o chuligaństwo, a także członkinie punkrockowej grupy Pussy Riot.
Uchwała, zainicjowana przez prezydenta Władimira Putina, wejdzie w życie z chwilą opublikowania jej przez rządową "Rossijską Gazietę" i parlamentarną "Parlamientską Gazietę", co - jak się oczekuje - nastąpi w piątek.
W środę rano Duma przyjęła poprawkę do przedłożonego przez Putina projektu uchwały, przewidującą objęcie tym aktem nie tylko skazanych za chuligaństwo, ale także podejrzanych i oskarżonych o takie przestępstwo. Dzięki temu działacze Greenpeace'u będą mogli skorzystać z amnestii już z chwilą podania uchwały izby niższej parlamentu Rosji do publicznej wiadomości, a nie dopiero po ewentualnym wyroku sądu.
W wypadku chuligaństwa (artykuł 213 kodeksu karnego FR) - a o taki czyn oskarżono 30 ekologów, w tym obywatela Polski Tomasza Dziemianczuka - projekt Putina nie przewidywał bowiem możliwości umorzenia śledztwa. Przewidywał natomiast darowanie kary za takie przestępstwo. Jeśli Duma nie skorygowałaby tego punktu - co uczyniła w porozumieniu z Kremlem - aktywiści Greenpeace'u musieliby czekać w Rosji na proces i ewentualny wyrok sądu.
"Na pewno czuję ulgę, widząc, że sytuacja zmienia się na lepsze. Nie zmienia to jednak faktu, że wciąż mam zarzuty za przestępstwo, którego nie popełniłem i liczę na to, że zostaną one oddalone. Ucieszę się, jeśli uda się załatwić wszystkie formalności na czas i będę mógł spędzić święta z rodziną, w Polsce" - oświadczył Dziemianczuk na wieść o decyzji Dumy.
"Tęsknię bardzo za żoną i myślę, że potrzebuję również zwyczajnego powrotu do normalności, swojej pracy, spotkań ze znajomymi i zacisza domowego" - dodał.
Na razie nie jest jasne, kiedy ten 37-letni pracownik Uniwersytetu Gdańskiego będzie mógł wrócić do Polski. Aktualnie wraz z pozostałymi członkami statku "Arctic Sunrise" przebywa w Petersburgu. Aby móc opuścić terytorium Rosji, musi w Federalnej Służbie Migracyjnej (FMS) uzyskać rosyjską wizę.
Amnestię ogłoszono z okazji 20. rocznicy uchwalenia konstytucji FR. Szacuje się, że z jej dobrodziejstwa skorzysta około 25 tys. osób. Nie będzie ona dotyczyć przestępstw gospodarczych i tych popełnionych z użyciem przemocy, tj. zagrożonych karą powyżej pięciu lat pozbawienia wolności.
Projekt uchwały przewiduje zwolnienie z odbywania kary lub odpowiedzialności karnej osób niepełnoletnich, kobiet wychowujących małe dzieci, kobiet ciężarnych, kobiet w wieku powyżej 55 lat, mężczyzn w wieku powyżej 60 lat, inwalidów I i II grupy oraz osób mających zasługi dla Federacji Rosyjskiej.
Poza ekologami z Greenpeace'u z amnestii skorzystają też członkinie punkrockowej grupy Pussy Riot Nadieżda Tołokonnikowa i Maria Alochina, odbywające kary dwóch lat łagru za wykonanie antyputinowskiego utworu w prawosławnej świątyni, a także część opozycjonistów aresztowanych w maju 2012 roku podczas demonstracji na placu Bołotnym w Moskwie przeciwko powrotowi Putina na Kreml.
Amnestia nie obejmie czynów, za które na pięć lat pozbawienia wolności w zawieszeniu na pięć lat skazany został jeden z liderów antykremlowskiej opozycji Aleksiej Nawalny i za które od ponad 10 lat siedzi w więzieniu krytyk Kremla, były prezes koncernu naftowego Jukos Michaił Chodorkowski i jego partner biznesowy Płaton Lebiediew.
Tekst przygotowany został na tradycyjną środową audiencję generalną.
Na początku Wielkiego Postu sprawuje się obrzęd „wybrania”, czyli „wpisania imienia”.
Od teraz można wędrować po słynnej papieskiej świątyni korzystając z laptopa lub konsoli.