Poznań: Magia - cała prawda

Wielu ludziom mówienie o złym duchu wydaje się nieprzyzwoite albo infantylne. To tak, jakby zupełnie nie wierzyli, że on rzeczywiście istnieje i nieustannie stara się skłócić człowieka z Bogiem i z bliźnimi. Tymczasem jego przebiegłość nie zna granic i nie jesteśmy w stanie o własnych siłach jej poznać - napisał do uczestników konferencji metropolita poznański, abp Gądecki.

Hierarcha podkreślił, że wobec różnorakich zagrożeń dla życia duchowego, „dziś szczególnie dostrzegamy potrzebę takiego głoszenia Dobrej Nowiny, która będzie bezpośrednim wskazywaniem na Jezusa, a także ostrzeganiem przed zgubnymi skutkami złego ducha”. „Ta nowa ewangelizacja, skierowana nie tylko do jednostek, ale do całych grup ludzkich żyjących w różnych sytuacjach, środowiskach i kulturach, ma na celu kształtowanie dojrzałych wspólnot kościelnych, w których wiara ujawnia się i urzeczywistnia w całym swoim pierwotnym znaczeniu jako przylgnięcie do osoby Chrystusa i do Jego Ewangelii” – dodał abp Gądecki. Propagowanie lektury "Harry'ego Pottera" jest wykroczeniem przeciwko pierwszemu przykazaniu Dekalogu – stwierdził z kolei w trakcie sympozjum o. Aleksander Posacki SJ. Wybitny znawca historii mistyki oraz problematyki demonologii i ezoteryzmu, a także konsultant egzorcystów katolickich w Polsce i za granicą, wygłosił konferencję nawiązującą do bohatera książek brytyjskiej pisarki Joanne Kathleen Rowling. „Różnica między innymi bajkami, a +Harrym Potterem+ jest taka, że w powieści Rowling magia i okultyzm nie są traktowane metaforycznie, ale są dosłowne. I ta dosłowność jest zagrożeniem, którego nie powinniśmy bagatelizować” – mówił o. Posacki. „Harry Potter nie jest czarodziejem, ale jest czarownikiem. W całej książce zaś panuje klimat przekonania, że sami możemy sobie poradzić z siłami zła. Jak to pogodzić z nauką katechizmu, gdy dzieci, które czytają akurat tę powieść, uczy się jednocześnie wiary w Boga?” – pytał duchowny. Przypomniał, że wiara w magię i okultyzm jest „lekceważeniem autorytetu Biblii, która traktuje je z ogromną surowością i nazywa +grzechem obrzydliwości+, a święty Paweł w kategorii grzechów, z powodu których nie wchodzi się do Królestwa Bożego, wymienia czary”. „Egzorcyści różnych wyznań chrześcijańskich potwierdzają, że na pierwszym miejscu grzechów osób opętanych są grzechy związane z przekraczaniem pierwszego przykazania. Książka +Harry Potter+ też mieści się w tej kategorii, gdyż propaguje okultyzm” – podkreślił jezuita. Odpowiadając zwolennikom powieści Rowling, wśród których są też osoby duchowne, o. Posacki tłumaczył: „Moim argumentem jest teologia, która takich rzeczy jak okultyzm, czy magia zabrania dotykać. Natomiast obrońcy +Harry'ego Pottera+ poza demagogią nie mają argumentów”. „Musimy mieć odwagę przeciwstawiać się temu, co jest złe. Mamy przecież za sobą Boga, a nie ludzi i przez Boga zostaniemy kiedyś osądzeni, a nie przez ludzi, czy przez poprawność polityczną. Dlatego bójmy się Boga, a nie ludzi” – apelował jezuita.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
 • Jam
  15.07.2010 15:30
  http://www.mmpoznan.pl/3243/2009/1/31/harry-potter-prowadzi-do-ciezkich-grzechow?districtChanged=true
  http://www.pardon.pl/artykul/7687/nowy_straszliwy_wrog_kosciola_harry_potter 'ostrzegł przed lekturą książek o Harrym, bo takowa jest sprzeczna z pierwszym przykazaniem. Które w rozumieniu Posackiego musi chyba brzmieć "Nie będziesz miał innych Harrych przede mną"(...)"Władca Pierścieni" i "Hobbit" odpadają na starcie. Mnóstwo czarodziejów, czarowników i czarnoksiężników. Ludzie radzą sobie z siłami zła. Hobbity radzą sobie z siłami zła. Oraz elfy. U starego pana Tolkiena, swoją drogą bardzo wierzącego, magia i okultyzm są traktowane dosłownie. Nie powinniśmy tego bagatelizować. Dlaczego więc dobry ojciec Posacki tak się uparł na Pottera, powieści o którym są artystycznie cały wszechświat poniżej twórczości Tolkiena? Nie wiemy. Może u Tolkiena za gęsto pisane. Ksiądz Posacki nie daje rady przebrnąć i się oburzyć.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  19°C Piątek
  rano
  27°C Piątek
  dzień
  28°C Piątek
  wieczór
  25°C Sobota
  noc
  wiecej »