Ktoś chce skompromitować papieża?

Kardynał Kasper i abp Moguncji kard. Karl Lehmann krytykują działania Kurii Rzymskiej w sprawie zdjęcia ekskomuniki. Il Giornale pisze natomiast, że ujawnienie wywiadu zostało zaaranżowane w celu skompromitowania papieża.

"Dziennik" relacjonuje wypowiedzi obu kardynałów: "Oczywiście były błędy w sposobie prowadzenia tej sprawy w Kurii Rzymskiej" - stwierdził kardynał Kasper w wywiadzie dla Radia Watykańskiego. Zauważył też, że "w Watykanie o tym temacie mówiono zbyt mało". W rezultacie nie sprawdzono, "gdzie mogą pojawić się problemy". "Wyjaśnienie tego po fakcie jest znacznie bardziej skomplikowane, niż zrobienie tego wcześniej" - podkreślił. - "Z całą pewnością nikt nie może być zadowolony z tego, że są nieporozumienia". Z kolei o wypowiedzi kard. Lehmanna "Dziennik" napisał, że - jego zdaniem - wobec odpowiedzialnych za decyzję o rehabilitacji Williamsona należy wyciągnąć konsekwencje. "Nie ma znaczenia, czy przyczyną była niewiedza, czy zaniedbanie" - dodał kardynał. Reporterzy Il Giornale oświadczyli z kolei - pisze "Dziennik" - że dotarło do nich tajemnicze, krążące od kilku dni po Watykanie dossier, którego autorzy postawili hipotezę, że ujawnienie wywiadu z abp. Williamsonem zostało zaaranżowane przez "środowiska, które chciały przysporzyć kłopotów Benedyktowi XVI". Grupy te miały jakoby mieć wsparcie ze strony przeciwników pojednania Watykanu z lefebrystami - czytamy w artykule. Wedle tej interpretacji Ojciec Święty padł ofiarą prowokacji - ktoś z jego otoczenia chciał doprowadzić do jego kompromitacji - podsumowuje "Dziennik" omówienie rewelacji Il Giornale.

«« | « | 1 | » | »»
 • discipulus
  03.02.2009 20:25
  Zastanawiający jest fakt, ze nikt z komentatorów i kontestatorów nie zauważył,
  że do żadnego pojednania z lefebrystami jeszcze nie doszło, że Benedykt XVI podczas środowej audiencji postawił lefebrystom jasne warunki, zwłaszcza uznanie soborowego nauczania i autorytetu Kościoła;
  nadto że wszyscy kapłani-lefebryści są nadal suspendowani MOCĄ SAMEGO PRAWA i nie wolno im ani celebrować, ani spowiadać (rozgrzeszenie byłoby nieważne), ani sprawować innych sakramentów.
  Myślę, że jeśli do pełnego pojednania dojdzie, to na zasadzie spełnienia konkretnych warunków przez lefebrystów. Ojciec św. tylko otworzył furtkę; wejście jeszcze się nie dokonało!
  Ale czemu kontestatorzy o tym nie wiedzą?
 • T.
  03.02.2009 20:57
  Kościół był atakowany od samego początku bo tak najłatwiej jest doprowadzić do rozłamu : "Uderz pasterza, aby się rozproszyły owce" (Za 13:7).Oczernianie papieża ma swój cel.Wróg nie śpi i kto się interesuję historią Kościoła ten wie kto ma rację. Na pewno nie Ci co odrywają się od nauczania Kościoła Rzymskokatolickiego. Duch prowadzi Kościół do całej prawdy: (J 16:13)
  Duch będzie w Kościele na zawsze: (J 14:16-17)

  1Tm 3:15 nazywa nas: "Kościołem Boga żywego, filarem i podporą prawdy". Nie wiem w jaki sposób można doszukiwać się błądzenia Kościoła w nauczaniu po takiej gwarancji Apostoła.
  Skoro Jezus powiedział do Piotra że zbuduje Kościół to miał na myśli jeden a nie kilka.Pytanie kto zakłada nowe kościoły? Skoro Jezus już założył to kto zakłada kolejne ? Odpowiedzcie sami.
 • Ks. Tomasz
  03.02.2009 21:57
  Lefebrysci, zanim zaczna pomagac komukolwiek niech najpierw pomoga samym sobie. Oczywiscie jak zwykle wszystko wyjasnia jakas teoria spiskowa...Zabawne, a na koncu nie pozostanie nic innego jak zrobic dobra mine do zlej gry, przeprosic, wyjasnic, sprostowac i tak odkad mamy nowego papieza w kolo Macieju...
 • discipulus
  04.02.2009 08:06
  W tej zmasowanej propagandzie antypapieskiej brak aktywności rzecznika Stolicy Apostolskiej, który by codziennie udzielał wywiadów i prostował błędne informacje.
  Kiedyś "młyny watykańskie" mogły sobie pozwolić na wolna pracę, ale dziś, w dobie aktywnych elektronicznych mediów, należy młyny zastąpić robotami!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  28°C Piątek
  wieczór
  25°C Sobota
  noc
  21°C Sobota
  rano
  28°C Sobota
  dzień
  wiecej »