Kościół obawia się otwartej walki między sunnitami i szyitami

Liban stoi na skraju wojny religijnej, podobnej do tej, jaka wyniszcza Irak i Syrię – uważa jeden z maronickich biskupów w tym kraju, Mansour Hobeika.

W jego przekonaniu sytuacja jest poważna. Świadczy o tym wczorajszy zamach w jednej z dzielnic Bejrutu, w pobliżu siedziby Hezbollahu. Zdaniem bp. Hobeiki był to odwet za zamach na jednego z czołowych polityków sunnickiego nurtu islamu, do którego doszło dokładnie przed tygodniem. W ten sposób sunnici i szyici będą się w Libanie nawzajem wyniszczać, tak jak w Iraku czy w Syrii – przewiduje katolicki hierarcha. Jego zdaniem w takiej sytuacji rozwiązaniem może być dyplomatyczna presja na Iran i Arabię Saudyjską, które są głównymi mocodawcami dwóch zwalczających się nurtów islamu.

„Jesteśmy bardzo zaniepokojeni – powiedział Radiu Watykańskiemu libański biskup Hobeika. – Przypuszczamy, że dojdzie do kolejnych zamachów. Policja nie jest w stanie nad tym zapanować. Nie można kontrolować wszystkich samochodów. Również my chrześcijanie jesteśmy tym bardzo zaniepokojeni, choć sami nie mamy z tym konfliktem nic wspólnego. Jest to konflikt między sunnitami i szyitami. Jako że libańscy szyici aktywnie włączyli się w konflikt Syrii z sunnitami, w Libanie bojówki szyickie walczą z sunnickimi. Jeśli tak będzie dalej, nikt nie będzie mógł tego powstrzymać. I to nas niepokoi. Wierzymy jednak, że Stany Zjednoczone i Europa, którym do tej pory zależało na pokoju w Libanie, zdołają wpłynąć na Iran i Arabię Saudyjską, które mają wielkie wpływy w Libanie. Za pośrednictwem tych dwóch krajów można skłonić szyitów i sunnitów do pokoju”.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
23°C Czwartek
wieczór
18°C Piątek
noc
16°C Piątek
rano
25°C Piątek
dzień
wiecej »