Portugalia: Kościół broni małżeństwa

Konieczność poparcia dla prawdziwego małżeństwa podkreślono w specjalnej nocie duszpasterskiej stałej rady episkopatu Portugalii - donosi Radio Watykańskie. Wydano ją 20 lutego w związku z wysuniętą przez socjalistycznego premiera José Socratesa propozycją wprowadzenia w Portugalii tzw. małżeństw homoseksualnych.

Portugalscy biskupi zabrali już głos na ten temat przed dwoma tygodniami, zwracając uwagę, że propozycja ta jest społecznie szkodliwa. W obecnej nocie pogłębiono tę refleksję. Wskazano, że stawianie innych związków na równi z małżeństwem kobiety i mężczyzny podważa antropologiczne podstawy rodziny, a z nią całego społeczeństwa. Obie płci w małżeństwie wzajemnie się uzupełniają. „Rodzina oparta na małżeństwie ma prawo do uznania swej jedynej, nie dającej się porównać z niczym innym tożsamości, i nie mylenia jej z innymi związkami” – piszą biskupi. Przypominają, że przyjmują to różne kultury i cywilizacje, nie tylko judeochrześcijańska. Na płaszczyźnie prawnej wyraża to pośrednio konstytucja Portugalii, a całkiem bezpośrednio kodeks cywilny. Równocześnie w nocie podkreślono, że Kościół sprzeciwia się jakiejkolwiek dyskryminacji homoseksualistów i rozumie przeżywane przez nich trudności. Jednak kierując się racjami rozumu i wiary, nie może odejść od opinii, że pełna prawda ludzkiej płciowości realizuje się w małżeństwie. Portugalscy biskupi piszą też o potrzebie konkretnych inicjatyw pomocy rodzinom opartym na małżeństwie, zwłaszcza tym, które przeżywają problemy ekonomiczne.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  4°C Czwartek
  noc
  2°C Czwartek
  rano
  9°C Czwartek
  dzień
  10°C Czwartek
  wieczór
  wiecej »