Huta Pieniacka k. Lwowa: 65-lecie wymordowania mieszkańców

Z udziałem prezydentów Lecha Kaczyńskiego i Wiktora Juszczenki w Hucie Pieniackiej koło Lwowa odbyły się uroczystości 65. rocznicy mordu polskich mieszkańców wsi - donosi Radio Watykańskie. Zdaniem historyków około tysiąca osób zginęło tam z rąk ukraińskich jednostek SS-Galizien i UPA.

Religijnym uroczystościom przewodniczył metropolita lwowski obrządku łacińskiego. Abp Mieczysław Mokrzycki zaznaczył, że naruszenie podstawowej zasady moralnej „nie czyń drugiemu, co tobie nie miłe” wiąże się z zaburzeniem relacji z samym Bogiem. Stąd przywrócenie właściwego ładu w relacjach między ludźmi domaga się również pojednania ze Stwórcą, gdyż jedynie On jest gwarantem sprawiedliwości. Metropolita lwowski wezwał do przebaczenia doznanych krzywd zgodnie z modlitwą Ojcze Nasz: „Odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom”. – Być może tak przebaczając, nauczymy przebaczenia tych, którzy przebaczać nie umieją. Jeśli nie – ocalimy przynajmniej swoje człowieczeństwo i godność dzieci Bożych” – podkreślił w czasie uroczystości abp Mokrzycki. „Były przemówienia obydwu prezydentów oraz przedstawicielki Stowarzyszenia Huty Pieniackiej – powiedział Radiu Watykańskiemu lwowski metropolita. – Przybyli także niektórzy ocalali z pogromu mieszkańcy Huty Pieniackiej. Po oficjalnych przemówieniach nastąpiła ekumeniczna liturgia słowa. Odmówiliśmy modlitwę wiernych, a także wspólne Ojcze nasz. Odczuwało się klimat wielkiego skupienia. Wszyscy modlili się za poległych. Ufam, że to pomoże wszystkim zrozumieć, co trzeba robić, by do takiej tragedii ponownie kiedyś nie doszło. W tej miejscowości zginęli nie tylko Polacy, nie tylko wierni obrządku łacińskiego, zginęli także Żydzi oraz Ukraińcy. Modlitwą objęliśmy wszystkich, którzy oddali swoje życie. Ufam, że taka pamięć będzie nas wszystkich mobilizowała do jedności i bratniej zgody między narodami”. Obchody 65. rocznicy tragedii w Hucie Pieniackiej zostały wcześniej oprotestowane przez nacjonalistyczne środowiska ukraińskie, które winą za mord obarczają Niemców. Blisko dwugodzinne uroczystości przebiegły jednak spokojnie mimo niesprzyjającej pogody.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  30°C Poniedziałek
  dzień
  31°C Poniedziałek
  wieczór
  27°C Wtorek
  noc
  21°C Wtorek
  rano
  wiecej »