Ukraina: Dominikanie znów mają konwent w Kijowie

W minioną niedzielę przełożony dominikańskiego Wikariatu Generalnego Rosji i Ukrainy o. Mariusz Woźniak OP podniósł do rangi konwentu dom Najświętszej Marii Panny i św. Włodzimierza w Kijowie. Jest to pierwszy konwent dominikański na Ukrainie i w Rosji.

Zmiana statusu oznacza m.in. to, że mieszkający w klasztorze bracia sami będą mogli wybierać przeora. W kijowskim klasztorze mieszka obecnie ośmiu zakonników z Ukrainy, Polski i Francji. „Prośbę o utworzenie klasztoru bracia złożyli do rady wikariatu już w 2007 r. Jednak z uwagi na przeprowadzkę do nowego budynku i remonty z jej realizacją trzeba było trochę poczekać. Decyzja ta, dla nas dominikanów, ma nie tylko czysto formalne znaczenie, ale ma także wymiar symboliczny. Jest znakiem rozwoju i coraz trwalszej obecności zakonu na terenie Ukrainy” – powiedział KAI o. Woźniak OP. Obecny klasztor mieści się przy ul. Jakira 13. W całkowicie odnowionym budynku znajduje się także Instytut Religijnych Nauk św. Tomasza z Akwinu w którym wiedzę z zakresu teologii i filozofii zdobywa blisko 150 studentów z terenu całej Ukrainy. Wśród nich są nie tylko katolicy obrządku łacińskiego, ale także grekokatolicy, prawosławni, protestanci oraz osoby nie związane z żadną religią. Instytut jest związany z dominikańskim Papieskim Uniwersytetem św. Tomasza - Angelicum w Rzymie. W klasztorze mieści się również działające od ponad 16 lat wydawnictwo „Kairos”, znane przede wszystkim dzięki dwutygodnikowi „Katolyckij Wisnyk”, który dociera do większości parafii obrządku łacińskiego na Ukrainie. „Kairos” wydaje książki, comiesięczny biuletyn liturgiczny „Oremus” oraz czasopismo Polaków na Ukrainie „Krynica”. Początki dominikańskiej obecności w Kijowie sięgają roku 1230, czyli czasów św. Jacka Odrowąża. Po odzyskaniu przez Ukrainę niepodległości dominikanie powrócili do Kijowa w 1992 roku, a kilka lat później został erygowany dom NMP i św. Włodzimierza. W tym czasie dominikanie zmieniali kilkakrotnie miejsce zamieszkania i pracy, aby wreszcie trafić na ul. Jakira. Na Ukrainie dominikanie są obecni również w Czortkowie, Fastowie i w Jałcie. Bracia pracujący na tym terenie wraz z klasztorem w Petersburgu wchodzą w skład Wikariatu Generalnego Rosji i Ukrainy.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  30°C Niedziela
  wieczór
  26°C Poniedziałek
  noc
  22°C Poniedziałek
  rano
  29°C Poniedziałek
  dzień
  wiecej »