Irak: Chrześcijanie wobec perspektywy wycofania się Amerykanów

Chrześcijanie w Iraku z radością, ale także z nieukrywanym zatroskaniem przyjęli wiadomość o planowanym na 2010 rok wyjściu wojsk USA z ich kraju.

Są oni zadowoleni, że wojska okupacyjne opuszczą ich kraj - powiedział wizytator apostolski katolików obrządku chaldejskiego w Europie, Philip Najim w rozmowie z Radiem Watykańskim. Z drugiej jednak strony – dodał – nie ma w Iraku takich sił, które byłyby w stanie obronić ludność. Należy się więc obawiać dalszej destabilizacji oraz przemocy. Ks. Najim, który reprezentuje patriarchę chaldejskiego w Rzymie zwrócił uwagę, że armia iracka jest za słaba, niedostatecznie uzbrojona i niewykształcona, aby chronić ludzi. Podkreślił, że krajowi potrzebne jest przede wszystkim pojednanie różnych sił politycznych tak, aby potem stworzyć armię, która będzie strzegła interesów ludności irackiej. "Tylko w ten sposób można będzie stworzyć niezależne i suwerenne państwo, które będzie mogło samo rozwijać życie demokratyczne i jego bronić” - uważa ks. Najim. Zdaniem kapłana, w Iraku - nie tylko wśród chrześcijan – obawy są większe niż nadzieje. Ponieważ państwo jest obecnie tak bardzo słabe, cierpią wszystkie grupy ludności, zarówno muzułmanie jak i chrześcijanie. Jednocześnie ks. Najim podkreślił, że kilkuletnia obecność USA w Iraku naraziła chrześcijan w tym kraju na ogromne szkody. Zabijano biskupów i księży, burzono kościoły, wielu chrześcijan zastraszano, poniżano i wypędzano z ich stron rodzinnych. W chwili obecnej sytuacja chrześcijan nieznacznie się poprawiła. Rząd z różnym skutkiem stara się o ich bezpieczeństwo. Ks. Najim zaapelował do wspólnoty międzynarodowej o większą pomoc narodowi irackiemu, aby mógł osiągnąć upragniony pokój i powrócić do wspólnoty narodów. Kraj ma wielką historię i kulturę, ale w ciągu minionych 30 lat wyrządzono mu wielkie szkody na skutek wojen i restrykcji gospodarczych. „Naród iracki potrzebuje pokoju, bezpieczeństwa i stabilizacji, a także możliwości korzystania z zasobów kraju“ - powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Najim.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  29°C Sobota
  wieczór
  25°C Niedziela
  noc
  21°C Niedziela
  rano
  29°C Niedziela
  dzień
  wiecej »