„Zurbarán. Mistrz hiszpańskiego Złotego Wieku”. Taki tytuł nosi wystawa dzieł tego wielkiego malarza, którą do 25 maja można oglądać w Pałacu Sztuk Pięknych w Brukseli.
Wystawa została zorganizowana z okazji 350-lecia śmierci tego wielkiego mistrza hiszpańskiego baroku. Na wystawę składa się 50 obrazów Zurbarana, w tym niektóre bardzo znane, jak np. „Agnus Dei”. Ukazuje ona dzieła w porządku chronologicznym – od młodzieńczych z Sewilli aż do ostatnich, wykonanych w Madrycie.
Francisco de Zurbarán (1598-1664) malował głównie dla Kościoła i w służbie kontrreformacji. Choć wśród jego prac najliczniejsze są sceny religijne, to jednak nie brak też martwej natury, scen batalistycznych i mitologicznych, szczególnie odkąd został nadwornym malarzem króla Filipa IV. Z tego okresu pochodzi „Zwycięstwo pod Kadyksem” oraz „Prace Herkulesa”. Warto zauważyć, że w zbiorach Muzeum Narodowego w Poznaniu znajduje się obraz Zurbarana „Madonna Różańcowa adorowana przez Kartuzów”. Jest to jedyny w Polsce tak wielki zbiór malarstwa hiszpańskiego XVII wieku z pracami największych mistrzów tego kraju, jak m. in. José Ribera, Velázquez, Juan Careño de Miranda oraz Francisco de Zurbarán.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.