Ich winą było marzenie o Polsce. O Polsce bez kolejnego okupanta. Za to marzenie ginęli, mordowani bez wyroków sądu. Większość do dziś nie ma grobów opatrzonych własnym nazwiskiem.
Ginęli często w torturach - więzieni w Urzędach Bezpieczeństwa. Tracili życie podczas partyzanckich walk, albo zamordowani podstępnie jak spora część żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych ze zgrupowania "Bartka" - kpt. Henryka Flamego.
Oprawcom zależało także na tym, by zginęła pamięć o nich. Stąd też po kilkudziesięciu lata z trudem udaje się odtworzyć ich losy, poznać miejsca, gdzie pochowano ich ciała, oddać im należny hołd.
Dziś Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych - należących do różnych formacji i organizacji ofiar terroru komunistycznej władzy po 1945 roku.
Marsz Pamięci w Bielsku-Białej
Bielszczanie zapraszają do wspólnego wspomnienia o wszystkich ofiarach podczas Marszu Pamięci, który rozpocznie się 1 marca o 17.00 przy kościele Opatrzności Bożej w Białej. Do udziału w Marszu zapraszają członkowie i sympatycy Związku Żołnierzy NSZ, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego.
Uczestnicy Marszu przejdą ulicami Bielska-Białej - 11 Listopada i Krasińskiego - pod kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa, gdzie o 18.30 sprawowana będzie Msza Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych.
Żywiec pamięta o bohaterach
W Żywcu w sobotę 1 marca od 11.00 do 13.00 można będzie odwiedzić budynek dawnej siedziby Urzędu Bezpieczeństwa przy ulicy Dworcowej 2, w tym piwnice, gdzie mordowano ludzi po torturach. Tam też o 12.00 uroczysty Apel Poległych oraz rekonstrukcja wydarzeń sprzed lat przygotowana przez Grupę Rekonstrukcji Historycznych NSZ "Rodzynki".
O 17.00 pod pomnikiem NSZ w sąsiedztwie Miejskiego Centrum Kultury na obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zapraszają kibice "Górala".
W Cieszynie - o ks. Marszałku - kapelanie NSZ i "Bartku"
W niedzielę 2 marca o 16.00 w Książnicy Cieszyńskiej w Cieszynie odbędzie się spotkanie poświęcone Zgrupowaniu Narodowych Sił Zbrojnych walczącemu na Śląsku Cieszyńskim i Żywiecczyźnie pod dowództwem Henryka Flamego "Bartka".
Prelegentami będą: Bogdan Ścibut - autor książki o kapelanie NSZ "Piotr Opoka - Ksiądz major Rudolf Marszałek SChr (1911-1948)" oraz Tomasz Greniuch (IPN) - autor biografii Henryka Flame "Bartka" pt. "Król Podbeskidzia". Odbędzie się też prezentacja przygotowana przez Grupę Rekonstrukcyjno-Historyczną Beskidy.
Bogdan Ścibut przedstawi też informacje na temat projektu badawczego "Powinniśmy wracać po swoich. Zgrupowanie partyzanckie NSZ "Bartka" 1945-1947". W ramach realizacji tego projektu pod koniec 2013 r. odbyła się ekshumacja oraz pogrzeb poległego na Błatniej w walce z milicjantami partyzanta Edwarda Biesoka z Mazańcowic.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.