Gauck w 60. rocznicę powstania Yad Vashem

Prezydent Niemiec Joachim Gauck w przemówieniu wygłoszonym we wtorek z okazji 60. rocznicy powstania Instytutu Yad Vashem skrytykował niedostateczne rozliczenie się jego rodaków ze zbrodniami popełnionymi w czasach hitlerowskiej III Rzeszy.

Gauck powiedział, że Niemcy unikali początkowo w okresie powojennym zmierzenia się z ofiarami narodowosocjalistycznej polityki zagłady.

"Niemcy Zachodnie chciały zapomnieć, chciały wyprzeć winę, pogrzebać przeszłość pod osiągnięciami cudu gospodarczego" - wyjaśnił prezydent. Jak dodał, wiele osób odpowiedzialnych za nazistowski reżim uniknęło kary, natomiast uczestnicy ruchu oporu uważani byli za zdrajców.

Zdaniem Gaucka dopiero "wstrząsające" zaznania świadków we frankfurckim procesie zbrodniarzy z Auschwitz (rozpoczętym w 1963 roku - PAP) oraz proces Eichmanna (1961) "skruszyły powoli mur wewnętrznej izolacji".

Z kolei w NRD pamiętano przede wszystkim o "politycznych bojownikach" - uczestnikach ruchu oporu, komunistach i antyfaszystach. Natomiast pamięć o Żydach, Romach, homoseksualistach i innych grupach ofiar była spychana na drugi plan - mówił Gauck.

Prezydent zapewnił, że pamięć o Holokauście będzie miała dla Niemców zawsze szczególne znaczenie. "To Niemcy ponoszą winę za zagładę Żydów i to oni są obecnie szczególnie odpowiedzialni za los Żydów, i to na nich spoczywa szczególna odpowiedzialność wobec państwa Izrael" - powiedział Gauck.

Jego zdaniem pamięć o Holokauście zawiera w sobie także "uniwersalne przesłanie". "Zagłada Żydów stała się symbolem zła" - wyjaśnił niemiecki polityk.

Założony w 1953 roku Instytut Yad Vashem jest centrum dokumentacji, badań, edukacji i upamiętniania Holokaustu. W Alei Sprawiedliwych w instytucie upamiętnione są osoby pomagające Żydom w czasie II wojny światowej, w tym ponad 6 tys. Polaków.

 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  28°C Sobota
  dzień
  29°C Sobota
  wieczór
  25°C Niedziela
  noc
  21°C Niedziela
  rano
  wiecej »