Kerry odpowiada Ławrowowi

Sekretarz stanu USA John Kerry powiedział we wtorek w rozmowie z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem, że fakt, iż rosyjskie wojsko i oddziały nieregularne na terenie Ukrainy "biorą sprawy w swoje ręce, jest niedopuszczalny" - podał Departament Stanu USA

Odpowiedzi Rosji na propozycje USA dotyczące zakończenia kryzysu na Ukrainie "nie są wystarczające" i nie stwarzają "klimatu dla rozwiązań dyplomatycznych" - powiedziała po rozmowie telefonicznej Kerry'ego z Ławrowem rzeczniczka Departamentu Stanu Jennifer Psaki.

Kerry domagał się w rozmowie z rosyjskim ministrem odpowiedzi na pytania, jakie Waszyngton zadał w weekend, dotyczące dyplomatycznego wyjścia z ukraińskiego kryzysu.

"Podkreślił też ponownie, że gotów jest rozmawiać z ministrem Ławrowem, nawet jeszcze w tym tygodniu, ale musi się to odbywać we właściwym klimacie, a celem (konsultacji) musi być chronienie nietykalności i suwerenności Ukrainy, a w odpowiedziach, jakie otrzymaliśmy, nie widzimy takiej woli" - powiedziała dziennikarzom Psaki, wyjaśniając, że to, co powiedział Ławrow we wtorkowej rozmowie, było "głównie powtórzeniem tego, co Ławrow powiedział podczas ostatnich spotkań ministrów w Paryżu i Rzymie".

Sekretarz stanu podkreślił, że wszelkie następne kroki powodujące eskalację napięć uczynią "działania dyplomatyczne bardzo trudnymi" - wyjaśniła Psaki.

Kerry dodał też, że referendum zaplanowane na najbliższą niedzielę, w którym mieszkańcy Krymu mają się wypowiedzieć na temat przyłączenia ich półwyspu do Rosji, jest "niezgodne z ukraińską konstytucją".

"Wszelkie rozmowy na temat przyszłości Krymu muszą odbywać się w obecności nowego rządu Ukrainy" - powiedziała rzeczniczka.

Według komunikatu rosyjskiego MSZ ministrowie omawiali przez telefon "konkretne propozycje Rosji i USA", dotyczące rozwiązania kryzysu na Ukrainie i mające "zagwarantować pokój i zgodę".

Z oświadczenia rosyjskiego ministerstwa nie wynika, czy Kerry i Ławrow poczynili jakiekolwiek ustalenia, prócz zgody na kontynuowanie rozmów.

Jak poinformowano w oświadczeniu, Ławrow powiedział Kerry'emu, że prawo mieszkańców Krymu do niezależnego określenia swej przyszłości jest zgodne z prawem międzynarodowym i musi być respektowane.

Ławrow dodał, że w poszukiwaniu wyjścia z ukraińskiego kryzysu należy brać pod uwagę interesy wszystkich obywateli tego kraju, mieszkających we wszystkich jego regionach. Należy zatem respektować wolę obywateli Autonomicznej Republiki Krymu, która zostanie wyrażona w referendum na temat przyłączenia tego regionu do Rosji - podkreślił szef rosyjskiego MSZ, którego słowa zrelacjonowano w komunikacie ministerstwa.

"Prawo mieszkańców Krymu do samodzielnego określenia swojego losu jest zgodne z normami prawa międzynarodowego" - cytuje agencja ITAR-TASS wypowiedź Ławrowa, który zwrócił też uwagę, że na referendum zaproszeni zostali obserwatorzy z Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie(OBWE).

W poniedziałek Departament Stanu USA poinformował, że jeszcze w tym tygodniu może dojść do spotkania szefów dyplomacji USA i Rosji, jednak USA chcą najpierw "konkretnych dowodów" na to, że Rosja jest gotowa zaangażować się w dyplomatyczne rozwiązanie kryzysu na Ukrainie.

Parlament należącej do Ukrainy Autonomicznej Republiki Krymu przyjął we wtorek deklarację w sprawie niepodległości, która zostanie ogłoszona, jeśli mieszkańcy półwyspu w zaplanowanym na niedzielę referendum opowiedzą się za przyłączeniem Autonomii do Rosji.

Rada Najwyższa Ukrainy uznała, że referendum w obecnym kształcie jest sprzeczne z konstytucją Ukrainy. W rezolucji w tej sprawie deputowani ukraińskiego parlamentu podkreślili, że parlament Krymu nie ma pełnomocnictw do prowadzenia polityki zagranicznej.(PAP)

fit/ kar/

15965148 15965134 15965179 15965240 15965436 15965511 15966476 15966662 15967011 arch.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
21°C Sobota
wieczór
18°C Niedziela
noc
14°C Niedziela
rano
22°C Niedziela
dzień
wiecej »