Zapłacone!

Przed rozpoczęciem Święta Paschy żydowski dom musi być dokładnie oczyszczony z kwasu. Zanim Żydówka omiecie każdy kąt, zwraca się do Boga. Która z nas, drogie panie, modli się przed sprzątaniem?

Lata 20. XX wieku. Młoda Żydówka pracuje w ogrodzie. Przechodzi ulicą jakiś człowiek. Przystaje. „Wiesz dziewczyno, że Mesjasz, na którego ty czekasz, już przyszedł? To jest Jezus”. Bach! I jakby nic, rusza w swoją drogę.

Kobieta wyprostowała się i spojrzała w niebo. "Boże, widziałeś tego człowieka? Słyszałeś, co mówił? Co masz mi teraz do powiedzenia?". Bóg mocno dotknął jej serca. Nigdy czegoś takiego nie przeżyła, nie rozumiała, co się z nią dzieje. Jedno wiedziała - Jezus jest Mesjaszem. Uwierzyła, a z nią cały jej dom. I pół wsi.

Boże, jeśli To twoje marzenie

- Ta historia wydarzyła się na terenie dzisiejszej Ukrainy. To była moja babcia - opowiada Kazimierz Barczuk, pastor, założyciel "Misji Poślij Mnie". - Przez jej wiarę i świadectwo wielu ortodoksyjnych Żydów uwierzyło w Jezusa.

Kobieta i jej mąż mieli dwanaścioro dzieci. Kazik jest synem jednej z ich córek. Miał 25 lat i był już pastorem, kiedy babcia zmarła. Poszedł z wujkiem do szpitala po odbiór rzeczy osobistych babci. Lekarz oddaje im jej torebkę. Wiadomo, w damskiej torebce różne rzeczy się znajdą. Zagląda do środka, a tam stare, pożółkłe zdjęcie. Jakaś woda, roślinność, góry. - Pytam wujka, co to. A on zaczyna płakać: "Rzeka Jordan w Izraelu"...

Tak dowiedział się o swoich żydowskich korzeniach. Wstrząśnięty, modlił się: "Panie, Ty wiesz, co jest w moim sercu. Ja chciałbym się teraz dowiedzieć, co jest w Twoim". - Czasem dobrze jest zapytać Boga o Jego marzenia względem nas - podpowiada pastor. - Otwarłem Boże Słowo i natrafiłem na List do Rzymian, gdzie Paweł pisze, że wszystkie swoje pragnienia i modlitwy kieruje do Boga za zbawienie Żydów (por. Rz 10,1). Powiedziałem: "Boże, jeśli To twoje marzenie, chcę je spełnić".

Poślij mnie

Wraz z żoną Dorotą rozpoczęli służbę wśród Żydów w Polsce, w Rosji i na Ukrainie. Z przerażeniem obserwowali ogrom biedy wśród społeczności żydowskiej w byłych republikach ZSRR. - Ludzie starzy i chorzy, ofiary Holokaustu, ich potomkowie - wymienia pastor. - W nowej sytuacji społecznej ci ludzie byli pozbawieni środków do życia.

Tak powstała Fundacja Pomocy Humanitarnej Chewra. Udało się połączyć działania różnych organizacji, kościołów, osób prywatnych i dotrzeć ze wsparciem do tysięcy osób. Kontynuując dzieło, Barczukowie założyli "Misję Poślij Mnie", rozszerzając je o działalność misyjno-duszpasterską. Wyjeżdżają także do Izraela i mówią o Jezusie. - Gdybym był Żydem mesjanistycznym, nawet by mnie nie słuchali - twierdzi Kazik. - Ale ja jestem dla nich "koszerny", bo najpierw byłem chrześcijaninem, a potem przyjąłem również moje żydowskie pochodzenie. W ich przekonaniu nie zdradziłem wiary.

Symbol spotyka się z Rzeczywistością

Pastor w poruszających słowach opowiada o znaczeniu i przebiegu tradycyjnej Paschy Żydowskiej. Wyjaśnia znaczenie symboli i gestów, potraw i naczyń używanych podczas posiłku. Daje świadectwo o Jezusie, ukazuje analogię pomiędzy żydowskimi obrzędami a wiarą chrześcijańską. Dopiero znajomość starotestamentalnej symboliki daje pełne zrozumienie tego, co wydarzyło się na Golgocie. I co dokonuje się na Ołtarzu. - W roku 33 naszej ery symbol spotkał się z Rzeczywistością - mówi Kazik. - Bez zrozumienie Paschy nie można zrozumieć historii zbawienia.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • issewen
  19.04.2014 13:34
  Świetny artykuł - rzeczywiście słowa Jezusa: "Zapłacone" są bardzo wzruszające i pozwalają uświadomić sobie, że Jezus to nie tylko piękna bajka/historia, ale że nas uratował przed piekłem/potępieniem i że powinniśmy być mu za to nieskończenie wdzięczni.
 • kret
  17.04.2019 19:09
  Zycie wieczne najważniejsze ale ta modlitwa przed sprzątaniem na święta- to jest idea najwyższej klasy!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  9°C Wtorek
  rano
  15°C Wtorek
  dzień
  16°C Wtorek
  wieczór
  14°C Środa
  noc
  wiecej »