Liturgiczna kreatywność

Przepisy stoją na straży wyrażonej w liturgii wiary Kościoła.

Obserwowałem kiedyś przygotowania do Liturgii Męki Pańskiej. Prowadzący je ksiądz narysował na tablicy schemat procesji na wejście. Kadzielnica, świece, odsłonięty krzyż… Na nic zdały się protesty starszych ministrantów. Argument był jeden. To celebrans (podobno) decyduje jak ma wyglądać liturgia. Na tym jednak nie koniec. Przeżyłem swoistą traumę słuchając śpiewu na wejście, a następnie przyglądając się adoracji trzech krzyży (żeby nie przedłużać).

Wczoraj, w jednym z popularnych serwisów społecznościowych, ktoś pochwalił się zapisem Wigilii Paschalnej. Obejrzałem, bo moją ciekawość wzbudziły niesione do ognia dwie świece procesyjne. Ciekawe, pomyślałem, do czego zostaną użyte. Po kilku minutach już wiedziałem. Prowadziły do świątyni paschał.

Jak widać nie tylko wspomniana przez redaktora Macurę godzina Wigilii Paschalnej budzi kontrowersje. Ciągle jeszcze liturgia, w tym serce roku jakim jest Triduum Paschalne, jest poletkiem, na którym realizuje się nie do końca przemyślana i przepisami liturgicznymi uzasadniona, kreatywność księży i ministrantów. Pod warunkiem, oczywiście, że słowo kreatywność w tym przypadku znajduje uzasadnienie. A raczej nie znajduje. Bo kreatywność można wyrazić w homilii, komentarzach (byle nie należały do gatunku tak zwanej radosnej twórczości) czy wystroju świątyni. Tam, gdzie wchodzą w grę przepisy liturgiczne, pozostaje wierność. Bo przepisy liturgiczne nie są po to, by komuś utruć życie. Nie są też zrodzonym za biurkiem pomysłem rzymskich urzędników. Przepisy stoją na straży wyrażonej w liturgii wiary Kościoła. Dzięki wierności w liturgii, jak pięknie napisał przed laty Jan Paweł II, objawia się tajemnica Chrystusa i Kościoła. Niewierność może tę tajemnicę zaciemnić, zatrzeć, utrudniając dotarcie do źródła.

Na koniec, dla zmiany klimatu na bardziej pozytywny, zagadka. Kto najdłużej przygotowywał Triduum Paschalne? Odpowiedzi proszę wpisać do komentarzy.


 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • skerka
  26.04.2014 12:27
  To logiczne ...Tylko po co to wszystko ?
  Jaki sens ma liturgia bez Boga ?

  Jeśli wierzyć prorokowi Amosowi to On zżyma się
  na widok zgromadzeń odbywających się w warunkach wyzysku , ucisku społecznego itd.
  Więc żonglowanie np. godzinami mszy. nie przydaje im siły.

  zapis filmowy nie kłamie liturgia z udziałem np. św. Jerzego Popiełuszkę jest inna niż ...

  Ks. Jerzy i Jan Paweł II to ludzie tej samej epoki ...tej chwalebnej.

  Jak głupi są uczeni w piśmie[ pardon to nie osobiste ,uchowaj Panie Boże nie dotyczy Autorów }tych kilka wierszy Z Biblii ma większa wagę niż stosy książek .

  Jakże można zagłębić się w niuansach liturgii nie zauważając tych uciśnionych ?
  Co że Pan zapomni ?
  chyba nie, On nie jest dwulicowy , jeśli kocha to bez wyjątków także [ a może przede wszystkim ]tych najmniejszych .

  Rozwaliły się kościoły we Francji i Rosji, zachwiał kościół w Polsce a oni nie wiedzą dlaczego [ ! ]
  ot, cedzą komara o nie zauważają wielbłąda ?

  I po cóż więcej pisać komentarz, skoro moje słowa mogą jedynie rozmazać sens komentarza z Biblii ?
  Liturgia ,dzieło człowieka musi być SŁUŻEBNA w stosunku do Słowa , jeśli nie jest wiarygodna społecznie traci.

  LITURGIA NIE JEST JEDYNEM SPOTKANIEM Z BOGIEM
  ona jest jedynie ukoronowaniem tych wszystkich spotkań w ciągu bieżącego tygodnia
  kto tego widzi ....Boga nie widzi...
  bo nie widzi tych którzy przed ołtarzem stoją.

  A swoja drogą jak bardzo musiał "oberwać " kościół judaistyczny skoro oni np. wystrzegają się jak ognia np. lichwy ... we wzajemnych stosunkach między Izraelitami... niestety tylko u nich ,dalej ich Bóg nie sięga...

  ale ...może to i lepiej dla chrześcijan , bo ich praktyczny stosunek do credo jest silniejszy niż nasz [ w tym aspekcie ]
 • Marynarz
  27.04.2014 22:21
  A w tym roku moje serce i słuch "rozradowały się" uroczystą aklamacją ALLELUJA przed i po Ewangelii w Wielki Czwartek. Tyle, że nie w Polsce.
 • Kinga
  14.12.2014 03:56
  W naszej parafii Wigilia Paschalna to popis kreatywności. Paschał mamy z wkładem olejowym (ostatnio była wpadka, bo olej się wylał na oczach wiernych) i chyba ten sam od początku istnienia parafii. Liturgia o siedemnastej - kiedy się kończy,jeszcze jest jasno,a na początku? W tym roku ksiądz poszedł o krok dalej niż zazwyczaj i odpalił paschał od zapalniczki. Aż strach pomyśleć, co będzie w przyszłym roku.
 • nika
  25.03.2016 21:51
  Przeczytałam sobie te wpisy sprzed dwóch lat po powrocie z przepięknej liturgii Wielkiego Piątku, gdzie wszystko było na swoim miejscu, godnie i z przejęciem, kościół pękał w szwach, komentarze wprowadzały w sedno, śpiew a capella brzmiał mocniej niż niejedne organy, a całe Triduum układa się (także homiletycznie) w jedną całość. Wczoraj było podobnie, jutro - mam nadzieję - Liturgia Paschalna wprowadzi w przedsionki nieba. W tej, niewielkiej przecież, parafii, są i nieszpory świąteczne, i ciemna jutrznia, i nie jest to parafia zakonna. Tak jest co roku w parafii, w której ks. Proboszcz tak bardzo serio traktuje i Pana Boga i swoje owieczki, a do tego ma wiedzę i zdolności. Co roku jestem na Triduum w tej mojej-nie mojej parafii i bardzo Panu Bogu za nią dziękuję.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  3°C Środa
  rano
  6°C Środa
  dzień
  7°C Środa
  wieczór
  5°C Czwartek
  noc
  wiecej »